Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış yolunda yeni adımlar geliyor

Çekilmeyle birlikte Ankara yeni adımlar atacak: Pişmanlık yasası, Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik, PKK'lılara üçüncü ülke, İmralı ile temaslar, insan hakları

Giriş Tarihi: 29.4.2013
Hükümet, "silahsız siyaset" için ihtiyatın elde bırakılmadığı, şeffaf bir yol haritası izliyor. Bu stratejinin hareket noktasında ise "2014'te PKK'nın silahları tamamen bırakması" bulunuyor. Süreçte, uzun yıllardır tartışılan Terörle Mücadele Kanunu (TMK), Türk Ceza Kanunu (TCK) ve bu kapsamda etkin pişmanlığın gözden geçirilmesi, anadil kullanım alanının genişletilmesi gibi reformlar sürdürülecek. Ankara'nın çözüm sürecinde "demokratikleşme" ajandasındaki başlıklar şöyle:

* ETKİN PİŞMANLIK: Silahlı eylemlere katılmayanların Kuzey Irak'tan Türkiye'ye dönüşünü kolaylaştıracak yasal düzenlemeler öngörülüyor. 2009'da Habur'da teslim olan 7'si çocuk 15 PKK'lının gerek yaşları gerekse pişmanlık şartları re'sen gözetilerek serbest bırakılması, model olarak daha etkin bir şekilde kullanılacak. Etkin pişmanlık düzenlemesinden yararlanma koşulları gözden geçirilecek. Silahı bırakan PKK'lıların günlük hayata adaptasyonun sağlanması için adımlar atılacak

* ÜÇÜNCÜ ÜLKE: Örgüt liderlerinin üçüncü ülkeye gönderilmesi için formül aranacak. Avusturalya, Norveç seçenekler arasında. Kuzey Irak'ta çok sayıda Türkiye vatandaşının bulunduğu Mahmur Kampı boşaltılacak.

* ÇÖZÜM KOMİSYONU: Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu kurulmasına yönelik çalışma bu hafta tamamlanıyor. Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi'ne üye verip vermeyecekleri sorulacak. Olumsuz yanıt gelmesi durumunda AK Parti'den 10, BDP'den bir üye ile komisyon kurulacak. Komisyonun başkanlığını daha önce Terör Alt Komisyonu başkanlığı yapan AK Parti Milletvekili Naci Bostancı yapacak.

İMRALI'YA SİVİL HEYET
İmralı ile avukatlar arasında görüş yasağı devam ederken, BDP, akademisyen ve gazetecilerden oluşan sivil heyetlerin de adaya gitmesini istiyor. BDP, konuyu Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le paylaşacak. Ayrıca BDP, TMK'nın kaldırılmasını öngören yasa teklifini Ayla Akat Ata imzasıyla Meclis'e sundu. BDP, Türk Ceza Kanunu'daki örgüt üyeliği tanımı ve terör suçunu kapsayan 220 ve 314. maddelerin değiştirilmesi için de yasa teklifi verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış yolunda yeni adımlar geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN