Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad'dan çocuklara fosfor bombası

Hatay'daki hastaneye kritik durumda getirilen beş çocuğu muayene eden doktorlar, kimyasal silah belirtileri saptadı. Çocukların dosyasına "fosfor bombası şüphesi" notu düşüldü

Giriş Tarihi: 29.4.2013
Suriye'den gelen çocukları muayene eden Türk doktorların ulaştığı vahim sonuçlar, güvenlik birimleriyle paylaşıldı. SABAH'ın ulaştığı tespitlere göre Suriye Devlet Başkanı Esad, kimyasal silahları Suriyeli çocukların üzerinde denedi. Esad'ın kimyasal silah olarak 'fosfor'u kullandığı düşünülürken, doktorların, çocukların muayenesinde daha önce karşılaşmadıkları bazı bulgulara rastladığı öğrenildi.

DOKUNDUKLARI YER KANIYORDU

1.5 ay önce Hatay'da bir hastaneye 5 Suriyeli çocuk solunum sıkıntısı şikâyeti ile getirildi. Akut solunum yetmezliği görülen çocukların acil olarak solunum cihazına bağlanması gerekliydi. Ancak çocukların kıyafetleri çıkarıldığında doktorları şok eden vahim gerçek ortaya çıktı. Vücutları tamamen sararmıştı. Doktorların dokunduğu her nokta anında kanamaya başlıyordu. Hiçbir darbe ve travma olmamasına rağmen çocukların kanama zamanları (İNR değerleri) ölçülemeyecek kadar yüksekti. Solunum cihazı borusu takılmak için çocukların ağızları açıldığında doktorlar ikinci şokla karşılaştı. Ağızlarına dolan kandan dişleri görünmüyordu. Çocuklarla ilgili ilk bulgu karaciğerlerin iflas ettiği yönündeydi. Ancak doktorlar, "4-5 yaşlarında bir çocukta karaciğer yetmezliği görülmez. Bunun için doğuştan gelen bir tümör ya da safra kesesinin iflas etmesi gerekir. Aynı anda 5 çocuğun bu durumda olması imkânsız" görüşünü dile getirdi. Ve tüm bulgular birleştiğinde tek bir sonuç ortaya çıkıyordu: "Kimyasal silah..." Doktorlar ne yapacakları üzerinde görüşmeye başladı. Ancak solunum yollarındaki kanama müdahaleyi imkânsız kıldı. İlk defa böyle bir durum ile karşı karşıya kalan doktorlar yaklaşık 1 saatlik incelemelerin ardından çocukların bulundukları hastanelerde tedavi edilemeyeceğine, acil olarak bir üniversite hastanesinin, çocuk gastroenteroloji bölümüne sevk edilmesi gerektiğine karar verdi. Çocuklar, ambulans helikopter ile tam teşekküllü üniversite hastanelerine sevk edildi. Dosyalarına da "Fosfor bombasına maruz kalma şüphesi" yazıldı.

TEST YAPILIP DÜNYAYA DUYURULACAK

Talihsiz çocukların tedavilerinin devam ettiği öğrenilirken, elde edilen tüm bulguların ve üniversite hastanelerinde yapılan test sonuçlarının güvenlik birimlerine rapor edileceği öğrenildi. Rapor için detaylı çalışma başlatılacak ve çocukların nerede bu kimyasallara maruz kaldığı tespit edilecek. Tüm çalışmalarının ardından da bu insanlık dışı saldırının dünyaya duyurulması için gerekli adımlar atılacak.

DÜNYA BASININDA...
Suriye'de Beşar Esad rejiminin sivil halka karşı sarin gazı kullandığına dair şüpheler giderek gerçeklik kazanıyor. Görgü tanıklarının ifadeleriyle hastanelerde tedavi altına alınan hastaların durumu, rejimin insanlık suçu işlediğini ortaya koyuyor. Son olarak da Şam ve Halep'te son haftalarda düzenlenen çok sayıda saldırıdan sonra hastanelere kaldırılan ve ağızlarından köpük gelen hastaların görüntüleri, kimyasal silah kullanımının kanıtı olarak dünya basınına yansıdı.

5 Suriyeli çocukta görülen bulgular:
Ciltte sararma, karaciğer iflası
Solunum yolu ve ağız içinde sürekli kanama
Ciltte dokunulan yerde kanama
Akut solunum yetmezliği


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'dan çocuklara fosfor bombası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN