Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Soğuk savaş mantığının kölesi olmayacağız'

Giriş Tarihi: 29.4.2013

AB üyeliğiyle ve ŞİÖ ile işbirliğinin birbirine alternatif olmadığını belirten Bakan Davutoğlu "Türkiye soğuk savaş mantığının kölesi olmayacak, soğuk savaş prangalarını çıkardık" dedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kazakistan ziyaretinin son gününde Ahmet Yesevi ile onun hocası Arslan Baba'nın Türkistan'daki türbelerini ziyaret etti. Kazak vatandaşlarının yoğun ilgisiyle karşılaşan Davutoğlu, çocukları sevdi, çevre kentlerden gelenlerle sohbet etti. Davutoğlu ile tanışan bir grup yaşlı Kazak kadın, bakan için dua etti. Davutoğlu, ziyaretin ardından ziyaretine ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Türkiye ile Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) arasında işbirliği mutabakat belgesi imzalanmasını değerlendiren Davutoğlu, "Türkiye'nin AB üyesi olması, ŞİÖ gibi Asya'nın en kapsamlı güvenlik ve işbirliği yapılanmasına bigane kalması, uzak kalması anlamına gelmez. Bunlar bir diğerine alternatif değil. Çok önemli ve Türkiye'nin farklılığını ortaya koyan bir husustur" dedi. Hafta başında NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldığını, hafta sonunda ise ŞİÖ ile mutabakat belgesi imzalandığını kaydeden Davutoğlu şöyle konuştu: "ŞİÖ ile bu şekilde ilişkiye giren ilk NATO üyesiyiz. Soğuk Savaş döneminden gelen kutuplaşmalar içinde değerlendirilirse birbirini dışlayan yapılar gibi gelebilir. Halbuki Soğuk Savaş bitti. Türkiye, Soğuk Savaş mantığının kölesi olmayacak. Soğuk Savaş prangalarını ayağımızdan çıkardık" dedi.

'KIBRIS TEKLİFİMİZ HEP MASADA'
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın yapacağı Türkiye'ye ziyarete ilişkin görüşü sorulan Davutoğlu, Kıbrıs Rum kesimindeki ekonomik kriz ve iç tartışmaların bu temasları geciktirdiğine işaret ederek şöyle konuştu: Şimdi seçimden çıktık, bu sefer de ekonomik kriz bahane ediliyor. Ne zaman bu bahanelerin bitip de ciddi bir şekilde masaya oturulacağı önemli bir sorudur." Geçen haftalarda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile de konuyu görüştüğünü ve bu temaslarında konuşulanları Downer'a ileteceğini söyleyen Davutoğlu şöyle konuştu: "Artık bu sürece bir şekilde başlamak ve bu sorunla ilgili bir tutum ortaya koymak gerekiyor, eğer bu bahaneler devam edecekse benim o üç alternatifli teklifim her an masadadır. Ya gelsinler çözüm yapalım ya sınırlı bir çözüm etrafında bu kaynakları da içine alan bir mutabakat sağlayalım. Kesin kapsamlı çözüme gidemiyorlarsa ya da eğer 'o kaynaklar bize ait, yukarıdaki kaynaklar Türklere ait' diyorlarsa da iki devletli çözüm etrafında düşünmenin vakti gelmiş demektir."

'AHISKALININ DERDİNE DEVA OLACAĞIZ'
Türkistan'da Ahıska Türkleri ile de bir araya gelen Davutoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti'nin dışişleri bakanı olarak size söz veriyorum. Nerede bir Ahıskalının derdi varsa o derde deva olacağız" dedi. Davutoğlu, Gürcistan'daki tarihi Ahıska topraklarına dönmek isteyenler için de Türkiye'nin imkânlarını seferber edeceğini söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Soğuk savaş mantığının kölesi olmayacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN