Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül'den TCDD onayı

Giriş Tarihi: 30.4.2013 20:03 Güncelleme Tarihi: 30.4.2013 23:10

Cumhurbaşkanı Gül, TCDD Taşımacılık AŞ kurulmasını öngören, "Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun"u onayladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık Anonim Şirketi (TCDD Taşımacılık AŞ) kurulmasını öngören, "Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun"u onayladı.

umhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı "Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun" ile TCDD, mevcut hukuki statüsünde değişiklik yapılmadan demiryolu altyapı işletmecisi olarak yeniden yapılandırılıyor, tren işletmesiyle ilgili birimleri ise ayrılarak TCDD Taşımacılık AŞ kuruluyor.

Kanuna göre, TCDD, ulusal demiryolu altyapı ağı içinde yer alan ve devletin tasarrufundaki demiryolu altyapısının kendisine devredilen kısmı üzerinde demiryolu altyapı işletmecisi olarak görev yapacak.
TCDD'nin, yüksek hızlı ve hızlı tren taşımacılığı için yaptığı demiryolu altyapı yatırımları, hatların çift veya çoklu hat haline getirilmesi ile demiryolu altyapısının yenilenmesine ve iyileştirilmesine ilişkin yatırımları için, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bütçesinde gerekli ödenek öngörülecek.

İltisak hattı yapımı talep edilmesi halinde, yapılacak iltisak hattının gerektirdiği taşınmazlar, kamulaştırma bedeli talep edenden tahsil edilerek TCDD tarafından kamulaştırılacak ve 49 yılı geçmemek üzere talep edenin lehine bedelsiz olarak irtifak hakkı tesis edilecek. Kullanım süresinin sonunda söz konusu taşınmazlar üzerinde inşa edilen bütün varlıklar başka bir işleme gerek kalmaksızın TCDD'nin mülkiyetine geçmiş sayılacak. Bu varlıklar için TCDD tarafından herhangi bir bedel veya tazminat ödenmeyecek.

Kamu tüzel kişileri ve şirketler, kendilerine ait demiryolu altyapısı inşa etmek, bu altyapı üzerinde demiryolu altyapı işletmecisi olmak, ulusal demiryolu altyapı ağı üzerinde demiryolu tren işletmecisi olmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilebilecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
Gül'den TCDD onayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN