Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 Mayıs Ankara'da iki ayrı noktada kutlanıyor

Giriş Tarihi: 1.5.2013 12:05
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Ankara'da çeşitli sendika ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla iki ayrı meydanda kutlanıyor. Türk-İş-DİSK, KESK-TMMOB ve TTB 1 Mayıs'ı Sıhhiye Meydanı'nda, Birleşik Kamu-İş ve beraberindeki örgütler ise "Vatan, Cumhuriyet ve Emek Birlikteliği" başlığı adı altında 1 Mayıs'ı Tandoğan Meydanı'nda kutluyor.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Ankara'da iki ayrı meydanda kutlanıyor. Sabahın erken saatlerinde Birleşik Kamu-İş'in öncülüğünde YKM önünde toplanmaya başlayan sivil toplum kuruluşları ve sendikalar, ellerinde pankartlar taşıyarak ve sloganlar eşliğinde buradan Tandoğan Meydanı'na doğru hareket etti. Grup toplanma alanında davul zurna eşliğinde halaylar çekerken, bir yandan da "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek", "Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır", "Her yer 1 Mayıs, her yer Taksim" sloganları atarak geçtiği alanda, emniyet güçlerinin sıkı denetimleri sonrası alana alınmaya başlandı.

YOKSULLUĞA, TAŞERONLAŞMAYA, GÜVENCESİZLİĞE, GERİCİLİĞE, EMPERYALİST MÜDAHALEYE KARŞI SOKAKLARA

Türk-İş-DİSK, KESK-TMMOB ve TTB ise yoksulluğa, taşeronlaşmaya, güvencesizliğe, gericiliğe, ırkçılığa, emperyalist müdahaleye karşı 1 Mayıs'ı ortak kutlama kararı aldı. Bu çerçevede Tren Garı önünde toplanan gruplar, binlerce emekçinin katılımıyla Gar önünde halaylar çekerek türküler söyledi.

Ellerinde hükümet aleyhinde çok sayıda pankart ve döviz taşıyan emekçiler, aynı zamanda "Hükümet şaşırma sabrımızı taşırma", "İşçi memur el ele genel greve" ve "Hükümetin yasası patronun aynası" gibi sloganlar atarak buradan Tandoğan Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Ankara'da iki ayrı meydanda kutlanan 1 Mayıs'ta her ne kadar emekçiler farklı alanlarda buluşsalar da Ankara'daki kutlamalar da coşku ve neşe hakim.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAD SAFHADA

Ankara'da iki ayrı meydanda kutlanacak olan 1 Mayıs dolayıyla güvenlik önlemleri de had safhaya çıkarıldı. Kızılay Meydanı'nın etrafına emniyet kuvvetleri tarafından güvenlik şeridi çekilirken, aynı zamanda çok sayıda panzer de alanda hazır bulunduruluyor. Ayrıca polis helikopterleri ile havadan da gözetlenen alanların güvenliği için binlerce polis görev yapıyor.

ANKARA'DA HANGİ YOLLAR KAPALI

1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde Tren Garı önünde toplanılarak Talatpaşa Bulvarı, Opera Meydanı ile Atatürk Bulvarı'nı takiben Sıhhiye Meydanı'na kadar yürümek suretiyle burada 13.00-17.00 saatleri arasında "Yoksulluğa, güvencesizliğe, gericiliğe, ırkçılığa, emperyalist müdahaleye karşı; emek, barış özgürlük ve demokrasi için 1 Mayıs'ta alanlardayız" adı altında toplantı ve gösteri yürüyüşü nedeniyle; Talat Paşa Bulvarı, Ulaştırma Kavşağı ile Hasırcılar Kavşağı arası, Cumhuriyet Caddesi Baruthane Kavşağı, Gar Kavşağı arası, Kazım Karabekir Caddesi, Ulaştırma Kavşağı ile Kazım Karabekir Kavşağı arası kortejin hareketine göre trafiğe kapalı olacak.

Ayrıca, Atatürk Bulvarı, Osmanlı Kavşağı ile Kızılay Kavşağı arası, Mithat Paşa Caddesi, Necatibey Caddesi, miting süresince araç trafiğine kapatılacak.

Tandoğan Meydanı'nda 12.00-16.00 saatleri arasında "Vatan, Cumhuriyet ve Emek Birlikteliği" adı altında yapılacak kutlamalar çerçevesinde ise; Kazım Karabekir Caddesi Ulaştırma Kavşağından Tandoğan Meydanına kadar, Ulaştırma kavşağı Tandoğan istikametine dönüş varyantları, Celal Bayar Bulvarı Kazım Karabekir Caddesi'ne giriş varyantları, Beşevler Kavşağı Dö Gol Caddesi girişi, Anıt Caddesi ile Tandoğan Meydanı Gazi Mustafa Kemal Bulvarı Ankaray Maltepe Durağı arası ile Tandoğan Meydanı'na açılan cadde ve sokaklar miting süresince araç trafiğine kapatılacak.(ANKA)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 Mayıs Ankara'da iki ayrı noktada kutlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN