Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çekilmede asker protokolü tamam

İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı, Doğu ve Güneydoğu'daki askerlerin valiler tarafından kullanımı konusunda anlaştı. Yapılan ikili protokolün birkaç gün içinde yürürlüğe gireceği öğrenildi

Giriş Tarihi: 1.5.2013
İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasında yapılacak, askerlerin Güneydoğu'da kullanım koşullarına ilişkin hazırlanan protokolün bir kaç güne kadar yürürlüğe gireceği bildirildi. SABAH'ın edindiği bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasında bir süredir devam eden protokol görüşmelerinde sona gelindi. İki kurumun protokolün içeriği konusunda uzlaşmaya vardığı, birkaç gün içinde de yürürlüğe gireceği bildirildi. İçişleri Bakanı Muammer Güler parlamentoda gazetecilerin protokol ile ilgili sorularını yanıtsız bırakmayı tercih etti. Güler, çekilmeye ilişkin sürecin İl İdaresi Kanunu'nun 11'inci maddesi, D bendi çerçevesinde devam ettiğini söyledi. Bu bent, valilerin ilde çıkacak olayların önlenmesi için gerek görürse, İçişleri Bakanlığı'ndan, Jandarma Genel Komutanlığı ve ya Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın sınır birlikleri dahil olmak üzere en yakın kara, deniz ve hava birlik komutanlığından yardım istemesini düzenliyor.

'İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SORUMLU"
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, gazetecilerin protokol ile ilgili sorularına "Mevcut durumda terörle mücadele kimin görevi" soruyla karşılık verdi. Gazeteciler, "TSK" deyince Yılmaz, "Olur mu canım. Ülke içindeki emniyetten, huzurdan, güvenden İçişleri Bakanlığı sorumludur. İl İdaresi Kanununa göre birden fazla ilde terör olayı çıktığında valinin talebi üzerine silahlı kuvvetlerden destek alınır. Asli vazife İçişleri Bakanlığı'nındır" diye konuştu. Yılmaz, "Askere ateş etmeme talimatı verildi mi" sorusunu yanıtlarken de "Bir yıl önce verilen talimat aynen geçirli. 'Ülkenin hakkını hukukunu koru, vatandaşın güvenliğini sağla.' O görev dün de verilmişti, bugün de aynısıdır" dedi. Yılmaz, "Asker çekiliyor" iddialırana ise "Hayır, her şey hukuka uygun şekilde yapılır" yanıtını verdi.

'ELBİSE ÇEKMİŞTİR'
Yılmaz, "TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun Uludere raporunda, terörle mücadelede valilerin daha etkin olması gerektiği yönünde ifade olduğunun" hatırlatılması üzerine ise şöyle konuştu: "Herkes hak ve yetkisini kanundan alır. 54 beden kıyafet aldın, bir süre sonra sana olmadı. Ya elbise çekmiştir ya sen büyümüşsündür, kilo almışsındır. Ne yapmak lazım? Değiştirmek lazım. Hukuk da yaşayan bir olgudur, ihtiyaçlara cevap vermediğinde değişir. Son dönemlerde hiç bir sıkıntı yok, bütün kurumlar diyalogla, anlayışla hizmet etmek için dört elle çalışıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekilmede asker protokolü tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN