Hükümetten 1 Mayıs açıklaması

Türkiye'deki 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin bugün hükümetten ilk açıklama Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan geldi.

Giriş Tarihi: 1.5.2013 11:33 Güncelleme Tarihi: 1.5.2013 13:50
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Taksim Meydanı'ndaki 1 Mayıs kutlamalarının CHP tarafından yasaklandığını, AK Parti'nin ise bu yasağı kaldırdığını belirterek, "Bu konuda teşekkürü hak eden adımları atan biziz, CHP değil. CHP bugüne kadar işçiler üzerinden sürekli bir istismar siyasetini ortaya koymuştur, bugün de bir istismar boyutu içerisindedir. Ama samimi olarak işçilerin hakkını, hukukunu koruyan adımları hükümetimiz attı" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ankara Palas'ta katıldığı bir program öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bozdağ, bir gazetecinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstanbul'da yaşanan olayları hatırlatması üzerine, 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanmasının CHP döneminde CHP tarafından yasaklandığını hatırlattı. 1 Mayıs'ı tatil ilan eden ve Taksimi açan iktidarın ise AK Parti iktidarı olduğunu hatırlatan Bozdağ, "Bu konuda teşekkürü hak eden adımları atan biziz, CHP değil. CHP bugüne kadar işçiler üzerinden sürekli bir istismar siyasetini ortaya koymuştur, bugün de bir istismar boyutu içerisindedir. Ama samimi olarak işçilerin hakkını, hukukunu koruyan adımları hükümetimiz attı" diye konuştu.Taksim Meydanı'nda inşaatın devam ettiğini, burada kutlamaların yapılmasının kutlamalara katılanlar için de tehlikeli olacağını ifade eden Bozdağ, DİSK'in ise bu konuda bir ısrar içerisinde olduğunu kaydetti. Bozdağ, şöyle konuştu:

"DİSK'in bu ısrarı tabi ideolojik bir ısrar işçi hakkından öte... Yıllardır aynı ideolojik yapı içerisinde hareket ediyor. Halbuki samimi olarak hükümetimiz gerekli kolaylığı göstermiştir, gerekli anlayışı göstermiştir. Bu noktada istedikleri alanda kutlamaları için kendilerine izinler verilmiştir ama maalesef kurallara uymak yerine, kurallara uymamayı tercih etmişlerdir. Türkiye bir hukuk devleti, kurallar var, bu kurallar hepimizi bağlar. 'Ben kanunu, kuralı tanımıyorum' derseniz, orada bir hukuk devletinden bahsedemeyiz. Kurallara uymak milletvekillerinin de görevi, işçilerin de görevi, siyasilerin de görevi.... Bu ülkede yaşayan herkesin vazifesi kurallara uymak ve kurallara uyulmasını istemektir."

1 MAYIS OLAYLI BAŞLADI

VALİLİKTEN GÖZALTI AÇIKLAMASI

TAKSİM SAKİN, GERİSİ SAVAŞ ALANI - GALERİ

1 MAYIS MAĞDURU TURİSTLER

"TAŞLILAR ÖNE GELSİN"

İŞYERLERİNİ ATEŞE VERDİLER

POLİS MÜDAHALESİNDE KALP KRİZİ GEÇİRDİ

HAK-İŞ DAVUL ZURNAYLA TAKSİM'E GELDİ

DİSK BİNASINA GAZ BOMBASI ATILDI
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümetten 1 Mayıs açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN