Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski sayfayı kapatalım

Kudüs'te Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan İsrail Dışişleri üst düzey yetkilisi, Türkiye'yi bir ortak olarak hissettiklerini belirterek "Eski sayfayı kapatıp önemli konularla ilgilenmeliyiz' dedi

Giriş Tarihi: 2.5.2013
Türkiye ile İsrail arasında yaklaşık 3 yıldır süren dondurulmuş ilişkiler, geçen ay İsrail'in Mavi Marmara'da yaşananlardan nedeniyle özür dilemesi üzerine hareketlenmeye başladı. Özrün ardından mağdurlara ödenecek tazminatlar konuşulurken temkinli bir mesaj da İsrail yönetiminden geldi. İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir diplomat, Mavi Marmara olayının iki ülke arasına mesafe koyduğunu belirtirken "Bu sayfayı artık en kısa zamanda kapatmalı ve çok daha önemli konularda konuşmalıyız" dedi.

"ORTADOĞU DEĞİŞTİ"
İstanbul Kültür Üniversitesi bünyesindeki Küresel Eğilimler Araştırma Merkezi ile Kudüs'teki Van Leer Enstitüsü'nün ortaklaşa düzenlediği çalıştaya Türkiye'den bir grup gazeteci katıldı. Kudüs'teki toplantılarda, iki ülke ilişkileri masaya yatırılırken, Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili de bakanlığı ziyaret eden gazetecilerin sorularını yanıtladı. Adını vermek istemeyen yetkili, Türkiye konusunda son 2 buçuk yıldır sessizlik politikası yürüttüklerini belirtirken Türkiye'yi bir ortak olarak hissettiklerini de kaydetti. Mavi Marmara olayının iki ülkeyi birbirinden uzaklaştırdığını kabul eden yetkili, "Ancak Ortadoğu hem Türkiye hem de İsrail için aynı değil. İki ülkenin birçok ortak yanı var. Bölgede demokrasiye sahip sadece Türkiye ile İsrail var. Bu nedenle de artık eski dönemi en kısa zamanda kapatmalı ve bizi ilgilendiren önemli konularla ilgilenmeliyiz" diye konuştu. Diplomat, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın olası Gazze ziyareti için ise şunları söyledi:

'TÜRKİYE HASTANE YAPIYOR'
"Türkiye'nin Hamas'a yakınlığı yeni değil. Ancak bizim için Hamas düşman ve Türkiye de bunu biliyor. Gazze ziyareti, İsrail ile ilişkileri geliştirmenin iyi bir yolu değil. Ayrıca Filistin sorununa bir çözüm bulmak için de iyi bir yöntem olmadığını düşünüyoruz. Erdoğan'ın Hamas'ı barış yönünde ikna edip etmeyeceği konusunu bilemem. Bakıp göreceğiz." Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerin düzeltilmesi için şartlarından birinin de Gazze'deki abluka olduğu ve bu konuda herhangi bir düzenlemenin olup olmadığı yönündeki bir soruya ise İsrailli yetkili, "Gazze'de herhangi bir abluka uygulamıyoruz" yanıtını verdi. Gazze'de bulunan Filistinlilere her şeyin sunulduğunu, tünellerden ihtiyaçlarını da geçirdiklerini öne süren Dışişleri yetkilisi Gazze'de herhangi bir insani kriz olmadığını da iddia ederek şöyle devam etti: "Orada marketler var, ancak aynı zamanda güvenlik sorunu da var. Gazze'yi kontrol edenler her gün İsrail'e saldırıyor. Biz sadece gemilerin gitmesine izin vermiyoruz. Ancak Türkiye orada bir hastane inşa ediyor. Biz de gereken malzemelerin gitmesine olanak sağlıyoruz, yardım ediyoruz. Bu tür bir destek ilişkilere zarar vermeyecektir."

KUDÜS 'TE ORTAK ÇALIŞTAY
İstanbul Kültür Üniversitesi bünyesindeki Küresel Eğilimler Araştırma Merkezi ile Kudüs'teki Van Leer Enstitüsü'nün ortaklaşa düzenlediği çalıştaya Türkiye'den bir grup gazeteci katıldı. Çalıştaydaki toplantılarda iki ülke arasındaki ilişkiler değerlendirildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski sayfayı kapatalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN