Mehmet Ağar ilk imzasını attı

Giriş Tarihi: 2.5.2013 14:44 Güncelleme Tarihi: 2.5.2013 14:45

"Susurluk" davasından hükümlü eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, pazartesi günü denetimli serbestlik tedbiri hükümleri uygulanarak tahliye edilmesinin ardından Aydın'a geldi.

Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Yiğit'i ziyaret eden Ağar, daha sonra Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'ne giderek, prosedür gereği imza attı, adres değişikliğini bildirdi. Başsavcı Ekrem Yiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ağar'ın kendisini son kararname ile İzmir'in Karşıyaka ilçesine tayin olmasından dolayı ziyaret ettiğini söyledi.

Susurluk davasında 5 yıl hapis cezasına mahkum edilen ve bir yılını cezaevinde geçirdikten sonra 29 Nisan pazartesi günü denetimli serbestlikten faydalanarak tahliye edilen Mehmet Ağar'ın daha sonra prosedür gereği atılması zorunlu olan imzasını Aydın Denetimli Serbestlik Bürosu'nda attığını dile getiren Yiğit, Ağar'ın aynı zamanda adres değişikliği yaptırdığını ve bundan sonraki imzalarını yasal süreçte Muğla ilinde atacağını belirtti. Ağar başsavcılık çıkışında gazetecilere, "Kalan işlemleri tamamlamak üzere geldim. Gerekli açıklamaları yaptım" dedi.

"Susurluk" davasından hakkında kesinleşmiş 5 yıl hapis cezası bulunan ve cezasını 2 yıl çekmesi gereken Ağar, 25 Nisan 2012'den bu yana Yenipazar Cezaevi'nde bulunuyordu. Mehmet Ağar'ın, 1 yıl daha hapiste kalması gerekiyordu.

Kamuoyunda 3. Yargı Paketi olarak bilinen 6352 sayılı Kanunun geçici 2. maddesinin 3. fıkrası, "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla koşullu salıverilmelerine bir yıldan az süre kalan ve açık ceza infaz kurumunda bulunan iyi halli hükümlülerin talepleri halinde, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmının denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle infazına karar verilebilir" hükmünü içeriyor.
Talebi üzerine Aydın İnfaz Hakimliği, Ağar'ın Kanun'un bu maddesinden yararlandırılmasına karar verdi.

Ağar hakkında, 27 Nisan 2014'e kadar denetimli serbestlik tedbiri hükümleri uygulanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet Ağar ilk imzasını attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN