Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dağda çözüm şöleni

Giriş Tarihi: 3.5.2013
Terör nedeniyle gündemden düşmeyen Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Aktütün ve Bağlar köylerinde, çözüm süreci ile yeni bir hayat başladı.

İlçe merkezine 65 kilometre uzaklıkta İran ve Irak sınırında bulunan Aktütün ile 25 kilometre mesafedeki Bağlar köylerinde yaşayan vatandaşlar, yaklaşık 4 aydır silah sesinin kesilmesi ile huzura erdi. Barışa dair umutları yeşeren vatandaşlar, düzenledikleri etkinlik ile çözüm sürecini kurban kesip halay çekerek kutladı.

Köylerinin artık çatışma ve operasyonlarla anılmasını istemeyen köylüler, etkinlik için kestikleri 6 koyun ve 70 kilogram pirinç ile hazırladıkları yemeği de kendilerini ziyaret eden Aktütün Jandarma Karakolunda görevli komutanlarla paylaştı. Köylülerden Cafer Gezer, "Akan kanın artık durması bizleri çok sevindirdi. Bizler de bugün barışı kutluyoruz. Umarım bu olumlu hava böyle devam eder"derken, Ulaş Arıcı "Köyümüzden ağıtlar yerine zılgıt seslerinin yükselmesini istiyoruz" diye konuştu. Geçen yıl güvenlik gerekçesiyle köylerini 3 ay boyunca boşaltmak zorunda kalan Bağlar köyünün kanaat önderlerinden 65 yaşındaki Hacı Arif Çiftçi, "Geçen yıl çatışmalar nedeniyle bağ ve bahçelerimizi ekemedik. Meyve ağaçlarımızın budamasını yapamadık ve hayvanlarımızı satmak zorunda kaldık.
Bu sene köylüler meyve fidanları dikiyor, arazilerini ekip hayvanlarını yaylalara çıkarıyor" diye anlattı. Bir süre önce köylerini ziyaret eden askerlerin, "kendinize hayvan alın, yaylalara çıkın" dediğini belirten Çiftçi, şöyle devam etti: "Çözüm sürecinden bu yana televizyonlarda şehit haberi duymuyoruz. İnşallah ömrümüz bitene böyle devam eder."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dağda çözüm şöleni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN