Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül'den Kuveytlilere çağrı

Cumhurbaşkanı Gül, Kuveytlilere, "Türkiye'de ikinci bir ev alın ve yılın bir bölümünü ikinci ülkenizde geçirin" çağrısı yaptı.

Giriş Tarihi: 3.5.2013 11:49 Güncelleme Tarihi: 3.5.2013 13:24
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kuveytlileri Türkiye'den yazlık almaya çağırdı. Suriye rejiminin ayakta kalamayacağını kaydeden Gül, bir tarih söylemenin ise yanlış olacağını bildirdi.

Kuveyt'in El Ray gazetesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir mülakat yaptı. Türkiye ile Kuveyt arasındaki ilişkilere değinen Gül, "Ekonomi, Türkiye ile Kuveyt arasındaki ilişkilerde çok önemli bir yere sahiptir. Kuveyt'in Türkiye'de yatırımı ne kadar fazla olursa biz de o kadar mutlu oluruz. Türkiye'de ekonomik kriz yaşandığında Kuveytli yatırımcılar Türkiye'yi yalnız bırakmadılar ve cesur bir şeklide yatırımlarına devam ettiler, bu tutumlarından dolayı onlara teşekkür ediyorum" dedi.

Suriye konusundaki "Siz Suriye'deki Beşar Esad rejimine karşı halk ayaklanmasının önde gelen destekçilerinden birisiniz. Suriye krizi Türkiye politikasını etkileyebilir mi?" sorusuna ise Gül şu yanıtı verdi:

"Suriye'deki durumun Türkiye politikasına etkisi olamaz. Ancak komşu ve kardeş bir ülkenin kendi kendini yok etmesi bizi çok derinden üzüyor. Suriye'de binlerce insanın ölmesi ve yüz binlerce insanın mülteci durumuna düşmesi tabii ki bizi çok üzer. Biz bu durumu önceden tahmin ettik ve Şam rejimini uyardık. Biz Beşar Esad'ı defalarca uyardık ve kendisinden Suriye halkının sesini duymasını ve halkın meşru isteklerini yerine getirmesini istedik. Biz Suriye'deki durumun ne kadar ciddi ve ne kadar tehlikeli olduğunun farkındayız ve bu durumun bölge ülkelerini olumsuz etkileyeceği endişesini taşıyoruz. Türkiye'de yaklaşık 200 bin Suriyeli mülteci bulunmaktadır ve yaklaşık 100 bin Suriyeli Türkiye'de kendi imk'nlarıyla yaşamlarını sürdürmejktedir. Bu çerçevede Kuveyt hükûmetine Türkiye'deki Suriyeli mülteciler için 360 milyon dolar tahsis etmesi, çadır ve insani yardımda bulunmasından dolayı teşekkür ediyoruz.

Suriye'deki istikrarsızlık sadece komşu ülkeleri değil bütün bölgeyi olumsuz etkileyecek. Ayrıca terör örgütlerinin faaliyette bulunmaları için uygun zemin hazırlayacak. Suriye'de yaşananlardan sonra bu rejimin ayakta kalması imk'nsızdır. Suriye rejimi bu inadından vazgeçmeli ve halkın demokrasi ve özgürlük yolunda isteklerini yerine getirmelidir."

ABD, Suriye rejiminin halka karşı kimyasal silah kullandığını ilan etikten sonra Türkiye'nin bu konuda tutumunu soran El Ray'e Cumhurbaşkanı Gül, "Biz Türkiye olarak kimyasal veya herhangi yasak silahların kullanılmasına karşıyız. Rejimin Suriye halkına karşı kimyasal silah kullanmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Bunu herkesin bilmesini istiyoruz" karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Gül, "Suriye'de Beşar Esad rejimine yolun sonu göründü mü? Bu rejim ne zaman düşecek?" sorusunu ise "Bir tarih söylemek yanlış olur. Suriye'de yaşananlardan sonra bu rejimin ayakta kalması imk'nsızdır. Suriye'de binlerce insanın ölmesi ve yüz binlerce insanın mülteci durumuna düşmesi tabii ki bizi çok üzüyor. Şimdi önemli olan, Suriye'de bir an önce barış sağlanması ve silahların susmasıdır. Halk demokrasi içinde hayatını sürdürmelidir. İnşallah, Suriye halkı bir an önce istikrara ve güvene kavuşur. Bu bizim en büyük temennimizdir" dedi.

TÜRKİYE - İSRAİL

Cumhurbaşkanı Gül Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler konusunda ise, "İsrail Türkiye'den özür diledikten sonra iki ülke arasındaki ilişkiler düzeldi. Türkiye ile İsrail arasındaki iyi ilişkiler, Türkiye'nin bölge ülkeleriyle ilişkilerini etkilemeyecek. Biz bölgede barışın sağlanmasını istiyoruz. Biz Filistin devletinin kurulmasını istiyoruz. Biz Filistin halkının kendi ülkelerinde barış ve refah içinde yaşamalarını istiyoruz" dedi.

Gül, "Ülkemizde Kürt sorunu var. Ancak hak talep etmek ve terör faaliyetine katılmak kavramlarını ayırmamız gerekir. Silah bıraktıkları ve terör faaliyetlerinden uzak durdukları zaman onlar ile oturup konuşacağız. Çünkü biz ülkemizin barış ve istikrar içinde olmasını istiyoruz" görüşünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül Irak'ın durumunu değerlendirirken ise "Bizim diğer bölge ülkeleri gibi Irak ile de iyi ilişkilerimiz var. Ancak Irak'ta yaşanan siyasi kriz ve terör saldırıları bizi endişelendiriyor. Ancak Türkiye'nin Irak'ta en büyük korkusu, mezhepsel ve iç savaşın çıkmasıdır" dedi.

KUVEYTLİLER TÜRKİYE'DEN YAZLIK ALSIN

El Ray'ın "Türkiye'de mülk sahibi olan Arap Körfez ülkeleri vatandaşlarına nasıl bir ayrıcalık tanıyorsunuz?" sorusuna Gül, "Türkiye Anayasası'na göre yabancı mülk sahipleri Mütekabiliyet İlkesine tabi tutulur. Bana göre bu gerçekçi bir ilke değildir çünkü bazı ülkeler çok küçük ve yeterli toprağı olmadığı için bu ilkeyi uygulamıyor. Biz bu konuda bir araştırma yaptık ve bazı yasalarımızı değiştirdik. Bu yeni yasalara göre kardeş ve dost ülkeleri bu ilkeye tabi tutmuyoruz. Buradan Kuveytli kardeşlerime sesleniyorum: Türkiye'de ikinci bir ev alın ve yılın bir bölümünü ikinci ülkenizde geçirin" karşılığını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül'den Kuveytlilere çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN