Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçak CHP'li başkan döndü

İki ayrı davada verilen 8 yıl 4 aylık hapis cezası Yargıtayca onandıktan sonra yurt dışına çıkan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, "4. Yargı Paketi" kapsamında hakkındaki tutuklama kararının kaldırılmasının ardından İzmir'e döndü.

Giriş Tarihi: 3.5.2013 14:06 Güncelleme Tarihi: 3.5.2013 14:07
İsveç'ten Ankara aktarmalı İzmir'e gelen Özgüven'i, Adnan Menderes Havalimanında ailesi ve yakınlarının yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ile çok sayıda partili karşıladı.

Havalimanı çıkışında yurt dışında bulunduğu sırada dünyaya gelen torunu Çınar'ı kucağına alarak kameralara poz veren Özgüven, çok mutlu olduğunu söyledi.

Gazetecilere açıklama yapan Özgüven, kendisini en fazla belediye memurlarının hapse atılmasının üzdüğünü belirterek, şöyle konuştu:
"Yasa değişikliğiyle çıkmış olmak biraz ağrıma gidiyor. Suç işlemedim, kamuoyunu zarara uğratmadım. Kamu kar etti. Ama bize 'ihaleye fesat karıştırdın' dediler, içeri attılar. Kendim için üzüldüm ama belediyedeki memurların içeriye girmesi gerçekten acıttı. Bunlar geçici. Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde hakkımızı arayacağız. Çünkü işlenmemiş bir suçun cezası olmaz. Yapılmamış bir ihaleyi yapılmış gibi gösterip insanlar cezalandırılamaz. Bunun peşini bırakmayacağız.". Özgüven, belediye başkanlığı görevine kaldığı yerden devam edeceğini de sözlerine ekledi.

CHP İzmir Milletvekili Moroğlu ise "kamuyu koruyan belediye başkanları ve meclis üyelerinin yargılanması değil ödüllendirilmesi" için mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.

"İhaleye fesat karıştırmak" iddiasıyla iki ayrı davadan aldığı 8 yıl 4 ay hapis cezası geçen yıl kasım ayında Yargıtayca onanan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, yurt dışına çıkmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak CHP'li başkan döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN