Sessiz çekilme

Kandil'in verdiği çekilme takvimi başlamadan PKK'lılar, patikalardan sessizce sınıra yakın bölgelere ilerliyor. Sabıka kaydı olmayanlar köylerine döndü

Giriş Tarihi: 5.5.2013
Silahların toprağa gömüldüğü Türkiye için yürütülen çözüm süreci kararlı bir şekilde devam ediyor. Kandil'in duyurduğu 8 Mayıs öncesi terör örgütü üyeleri sessiz sedasız sınıra doğru yola çıktı. PKK'lılar, patika yolları kullanarak, köylere uğramadan küçük gruplar halinde ilerliyor. Hakkâri, Şırnak, Diyarbakır dağlık bölge ve derin vadilerde toplanan küçük grupların çarşamba gününden itibaren sınırın öbür tarafına geçeceği belirtiliyor. Herhangi bir eyleme katılmamış, sabıka kaydı olmayanların ise köylerine döndükleri öğrenildi. İmralı-Ankara hattında yürütülen görüşmelerin ardından Türkiye'deki PKK'lıların çekilmesi konusunda ilk adım atıldı. KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan'ın duyurduğu 8 Mayıs takvimi öncesi Şırnak- Hakkâri hareketlendi. Sınıra doğru hareket halindeki PKK'lı grupların kamuflaj yaparak ilerledikleri belirtiliyor. Karadeniz, Tunceli, Hakkâri, Diyarbakır başta olmak üzere çekilme kademeli olarak yürütülüyor. Çekilme sürecinde herhangi bir provokasyonla karşılaşılmaması için BDP 75 ayrı komisyon oluşturdu. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, barışa küçük bir adım kaldığını vurgulayarak, PKK'nın sınır dışına çıkmasıyla yeni bir dönemin başlayacağını söyledi. Bölgedeki hareketliliği Ankara da yakından takip ediyor.

Çiçek: Çoktan çekildiler merak etmeyin
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, PKK'nın 8 Mayıs'ta Türkiye'den çekilmeye başlama kararı ile ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı ve "8 Mayıs sanal tarih. Çoktan çekildiler merak etmeyin" dedi. A Haber'in sorularını yanıtlayan Çiçek, çekilme sürecine ilişkin şunları söyledi: "Çoktan çekildiler hiç merak etmeyin. Yapılmış bitmiş bir iş. Çekilmesi gereken kimlerse büyük ölçüde çekilmişlerdir. İster silahlı, ister silahsız gitsin. 8 Mayıs sanal tarih. 8 Mayıs'a kilitlenmenin anlamı yok. Nasıl çıkması gerekiyorsa çıkmıştır. "

YENİ ANAYASA
Çiçek yeni anayasanın bu tempo ile yazım sürecinin 2014 yılının ağustos ayında bile tamamlanamayacağını belirterek "2 saatik çalışma ile olmaz"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sessiz çekilme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN