"Almanya'nın Ergenekon'u"

Giriş Tarihi: 7.5.2013
Almanya'daki tarihi davayı, SABAH Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak da izledi. A Haber canlı yayınına Almanya'dan konuk olan Şafak, davaya ilginin bu kadar tetiklenmesinde SABAH'ın önemli payı olduğunu düşündüğünü belirterek, "Zaten burada gerek Almanlar gerekse vatandaşlarımız SABAH'a olan şükranlarını anlatacak kelime bulmakta zorlanıyorlar. Bu bakımdan mutluyuz çünkü bir kamu görevi yapıyoruz. Bu gerçekten Alman ve Türk medyasının da tanımladığı gibi Almanya'da asrın davası. Çünkü ilk kez Almanya gizli gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kaldı" dedi.

ADİL YARGILAMA ENDİŞESİ

Bu gizli gerçeklerin neler olduğuna da açıklık getiren Şafak, şöyle konuştu: "Öncelikle Almanya'da çok ciddi bir yabancı düşmanlığı akımı var, özellikle gençlerde, ikincisi de yabancı düşmanı gençleri Alman derin devleti bir şekilde kullanıyor ve kullanma karşılığında çok uzun süre işledikleri suçlara göz yumdu. Hatta kimi iddialara göre bu suçların bazılarına da gizli destek verdi. Fakat benim bir kaygım var, bu davanın yeri adil sonuçlanma olasılığını benim gözümde bir ölçüde azaltıyor. Çünkü bu davanın görüldüğü mahkeme Alman Devlet Güvenlik Mahkemesi. Alman Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin en çetin cevizinin, yani aşırı sağa en hoşgörüyle bakanın da Münih'teki mahkeme olduğu söyleniyor. O bakımdan kaygım var. İkincisi bu davayı gören mahkemenin görevinin gerçekleri ortaya çıkarmak mı gerçekleri üstünkörü geçirip Alman Derin Devleti'nin çıkarları mı olduğunu ileride göreceğiz."

SABAH TAKİPÇİSİ OLACAK
Şafak, davanın temyiz süreciyle beraber 5 yıla kadar uzayabileceğini belirterek, "Bu davaya baştan sona kadar ilgili göstermek ve sahip çıkmak zorundayız. Biz SABAH olarak bunu yürüteceğiz Dilerim sonuç en azından kurbanların ailelerini rahatlatacak bir kararla biter. Biz de rahatlarız" dedi. Türkiye'deki kamuoyunun heyecanını ve beklentilerini Almanya'ya yansıtabilmesi için beklentileri taşıyacak güçlü ekiplerin gerektiğini vurgulayan Şafak, "Bundan sonra umarım ki sivil toplum örgütlerimizin, Türkiye'de özellikle Ergenekon davası ile ilgilenenlerin bunun da Almanya'nın Ergenekon davası olduğunu görüp buraya gerekli ilgiyi göstereceklerini umuyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Almanya'nın Ergenekon'u"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN