Başbakan'dan çiftçiye müjde

Giriş Tarihi: 7.5.2013 11:55 Güncelleme Tarihi: 7.5.2013 12:49

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Grup Toplantısı'nda çiftçiye kredi faiz indirimi müjdesi verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Grup Toplantısı'nda konuştu. İşte Başbakan'ın konuşmasından satır başları:

"Kızılcahamam'da son derece samimi ortamda güncel meseleler hakkında bilgilendirme yapıldı. İstişare toplantılarını bu kadar geniş katılımlı sürdüren başka parti yoktur.

ANKETLERDE AK PARTİ YÜZDE 52'YE ULAŞTI

Bundan 10 sene önce yola çıktığımızda dağılacağımızı iddia edenler yanıldılar. Aramıza fitne sokmaya çalıştılar, başaramadılar. Kızılcahamam kampı nasıl birlik olduğumuzu gösterdi. AK Parti anketlerde yüzde 50'nin de üzerine çıkıp yüzde 52'ye ulaştı.

İstanbul'un fethi olan 1453'ün 600. yıldönümü 2053'ü de AK Parti hedeflerimize dahil ediyoruz. Dünya lideri bir Türkiye imal etmek için şimdiden kolları sıvıyoruz.

Gençler şunu hatırlasın. Süleyman Şah'ın hayalleri olmasaydı Ertuğrul Gazi, Osman Gazi olmazdı. Osman Gazi'nin hayalleri olmasaydı Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un fethi olmazdı. Biz gençlerimiz için büyük hedefler ve hayaller ortaya koymak zorundayız.

2053 yılında muhalefetin nerede olacağını öngörmek zor değil. Devlet Bahçeli MHP'nin 140. yıldönümünde nasıl iktidara geleceğinin aritmetik hesaplarını yapıyor olacaktır.

2053 yılına ulaşırsak biz durmak yok yola devam diyenlerden oluruz.

28 ŞUBATTA KAPATILAN VAKIFLAR AÇILIYOR

Vakıflar Haftası'ndayız. Hükümet olarak vakıf geleneğinin canlandırılmasına özel önem verdik. 2,6 milyarlık yatırım gerçekleştirildi, 20 bin ihtiyaç sahibine el uzatıldı. 4000'i bulan sayıda tarihi vakıf eserlerimiz onarılmış durumda.

28 Şubat sürecinde her kesim gibi vakıflarımız da ciddi şekilde mağdur edildi. 22 vakıfa dava açıldı. 9 vakıf kapatıldı 1 vakıfın dağılmasına karar verildi. Bu 9 vakfın yeniden kurulmasına imkan sağlayacak tasarıyı TBMM'ye yolluyoruz. Kapatılan vakıflar yasa tasarısıyla adı ve işlevi aynı olmak koşuluyla açılabilecek. Kapatılan bu vakıfların malları iade edilecek, elde edilen kira gelirleri verilecektir.

ÇİFTÇİYE MÜJDE

Geçtiğimiz hafta esnaf kardeşlerimize müjde vermiştik. Bizden önce 11 milyar lira görev zararı olan Halkbank Hazine'ye 15 milyar TL katkı sundu. Çünkü yolsuzluk kesildi. Kapatılmaya hazırlanan Halkbank'a şimdi 13 milyar dolar değer biçiliyor.

Halkbank'tan kredi kullanan esnaf sayısı 10 yıl önce 38 bin kişiydi. Şu an 260 bin esnafımız Halkbank'tan kredi kullanmış durumda. Esnafın kullandığı kredi üst limiti en fazla 5 bin TL'ydi şimdi 125 bin TL oldu. Yatırım kredisi kullanma imkanını esnafımıza biz sağladık. Üst limitini ise 250 bin TL olarak belirledik. Esnaf kredilerinin faiz oranı o zamanlar yüzde 47'ydi. Biz bu oranı yüzde 6,5 ile yüzde 7,8 aralığına kadar düşürmüştük. Geçen hafta salı açıkladığımız müjdeyle bu faiz oranlarını daha da aşağı çektik. Yüzde 4 ile yüzde 5 aralığına kadar gerilettik. Halkbank esnaf kredilerine 1 yıla kadar olanlarına yüzde 4 1 yıldan fazla olanlarına yüzde 5 faiz uyguluyor.

Şimdi de Ziraat Bankası ile çiftçilere müjdemiz var. 19 milyar lire görev zararı olan Ziraat bankası 10 yıl içinde kamuya 20 milyar TL kaynak aktarıyor. Ziraat Bankası 2002 yılında 28 bin çiftçiye 227 milyon lira kredi vermişti. 2012 yılında 960 bin çiftçimize 19 milyar lira kaynak aktardı. 10 yılda çiftçimize aktarılan kaynak 58 milyar TL.

Çiftçimizin Ziraat Bankası'ndan kullandığı kredinin faiz oranı bizden önce yüzde 59'du. Biz çeşidine göre yüzde 0, yüzde 5 ve yüzde 9 aralığına kadar çektik. Bugünden itibaren kredi faiz oranlarını birer puan daha düşürüyoruz. Yüzde 9 faiz yüzde 8'e yüzde 5 faiz de yüzde 4'e düşürülüyor.

1999 yılında yaşananları hatırlatarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin maskesini düşürmeye devam edeceğiz.

İmralı ile görüşme yeni bir iş değildir. Olağanüstü bir iş de değildir. Bunun yapılması gerekir.

O dönem teröristler ülke dışına çıkarken sabotaflar yapılmıştır. Terör örgütüne yeniden palazlanması için fırsat verilmiştir.

Bahçeli bunlardan haberim yok diyorsa sorarlar, sen o hükümette bostan korkuluğu muydun? Neden o dönem İmralı ile görüşülürken aslan kesilmedin. Sana göre bu bölücülükse buna niye ortaklık ettin. 1999 sürecinde kuzu kesilen Bahçeli şimdi aslan. Bahçeli niye 1999'da kükremedin?

BANYAS KATLİAMI

Geçtiğimiz günlerde Suriye Banyas'ta soykırım girişimi yapıldı. 250 ile 1000 kişi arasında masum sivilin katledildiği söyleniyor.

Kalbinde zerre kadar mehramet olan bir insan böyle bir katliam yapamaz. İnsanım diyen biri böyle bir vahşete ortak olamaz. Kerbela acısından yüreğinde zerre miskal Ehl-i Beyt sevgisi taşıyan birisi böyle vahşetin arkasında duramaz. Banyas'taki manzara en az Kerbela kadar acıdır, katiller de en az Yezit kadar alçaktır. Sevgili Peygamberimizin güzel torunlarını katledenleri Yezit ilan edenler bugün bu katliamı yapanları niye Yezit ilan etmiyor.

Daha ne kadar bu katliama göz yumacaksınız? Suriye'nin gayrimeşru rejimine destek verenler, katliamlara göz yumanlar, BM Güvenlik Konseyi bu ağır vebalden kurtulamazlar. Ağzında emzik olan bebeğe kurşun sıkılıyor .Bütün dünya dengeler uğruna bu katliama sessiz kalıyor. Ben bu katliam görüntülerini görünce çılgına döndüm. Ancak diğerleri sessiz. Batsın sizin uluslararası siyasetiniz.

İsrail'in Suriye saldırıları da kabul edilemez. Bu saldırılar Esad rejimine altın tepside sunulan fırsatlardır. Esad İsrail saldırılarını gerekçe göstererek katliamlarına devam ediyor. Derhal BM Güvenlik Konseyi toplanmalı, Arap Ligi toplanmalı ve uygulayıcı kararlar alınmalı.

PKK'NIN ÇEKİLME SÜRECİ

Başbakan Erdoğan gazetecilere PKK'nın çekilme süreci hakkında da yorumda bulundu. Başbakan Erdoğan PKK'nın çekilme süreci hakkında "PKK'nın çekilme tarihi açıklaması yanlış. PKK nereden geldiyse oraya gidecek. PKK nereden terk eder onların bileceği iş. Esas olan silahları bırakıp ülkeyi terk etmeleri" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan çiftçiye müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN