Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çekilmenin ardından adım adım huzura

Çekilme süreciyle birlikte bölgenin huzuru için yeni adımlar atılacak: Kürtçe bilen vali, doktor atanacak, korucular azaltılacak, yayla yasağı kalkacak, atıl meralar ve turizm canlandırılacak

Giriş Tarihi: 7.5.2013
Hükümet, Mart 2014 seçimleri öncesi çözüm sürecine yönelik atılacak yeni adımları belirledi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla çekilme sürecine paralel olarak her bir bakanlık kendi faaliyet alanı kapsamında sürece katkı sunacak. Çekilmenin tamamlanmasının ardından 1 yıl içinde koruculara yeni iş formülünden, Kürtçe bilen vali atanmasına, atıl meraların kullanıma açılmasından yol aramalarının son bulmasına kadar birçok adım atılarak bölgede huzur ve seviyesinin artaması amaçlanıyor.
KAMUDA TECRÜBE: Memurun ilk tayin yeri Doğu ve Güneydoğu illeri olmayacak. Gelişmiş bölgelerde deneyim edinmiş, tecrübeli memurlar gönderilecek. Öğretmen, asker, polis, doktor gibi meslekleri kapsayan 3 yıllık zorunlu hizmet bütün çalışanları kapsayacak. Vasıflı insan göçünün önüne geçmek için bölgede kalmayı teşvik edecek düzenlemeler yapılacak.
KÜRTÇE BİLEN DOKTOR, HEMŞİRE: Kürtlerin yoğun olduğu illere Kürtçe bilen doktor, hemşire, vali ve kaymakamlar da atanacak. Bazı illere Kürtçe bilen vali yardımcıları gönderildi.
TURİZM VE SAĞLIK: Bölge turizmi canlandırılacak, tanıtım turları düzenlenecek. Doğu ve Güneydoğu'daki tarihi ve tabii güzelliklere yönelik yatırımlar desteklenecek. Bölge turizm açısından cazip hale getirilecek, tur şirketleri desteklenecek. Bölgede sağlık kentleri kurulacak. Serbest bölge alternatifleri de dikkate alınarak yaygınlaştırılacak.
KORUCULUK: Koruculuk sistemi terörün son bulmasına paralel olarak bu görevde bulunanları mağdur etmeyecek şekilde kademeli olarak azaltılacak. Köy korucularının bölgeye yatırım yapacak özel şirketlere özel güvenlik personeli olarak kaydırılması da öneriler arasında yer alıyor. Yeni korucu alımına gidilmeyecek.
HAYVANCILIĞA TEŞVİK: Yayla yasağı kalkacak. Büyük düşük gösteren küçükbaş hayvan varlığının artması için teşvikler verilecek.
ATIL MERALAR CANLANACAK: Kırsalda boşalan yerleşim birimlerindeki atıl vaziyetteki mera ve tarım arazileri kullanıma açılacak.
YOL ARAMALARI: Çekilmenin ardından yol aramaları, kimlik kontrolleri asgari düzeye indirilecek.
REHABİLİTASYON: Suça karışmayan örgüt üyelerinin topluma kazandırılması için rehabilitasyon programları başlatılacak. Yaklaşık 3.5 ay sürmesi beklenen çekilme süreciyle birlikte suça karışmayan örgüt üyelerinin devletin bilgisi ve kaydı dahilide ailelerine kavuşturulmasını sağlayacak bir program uygulanacak. Çekilme sürecinin tamamlanması ile birlikte devreye girecek sosyal hizmet merkezleri aracılığı ile hem gençlere hem ailelere destek verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekilmenin ardından adım adım huzura
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN