Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad rejimine artık 'dur' deme zamanı!

Giriş Tarihi: 7.5.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Esad'a; "Banyas katliamının hesabını vereceksin" sözlerinin ardından Dışişleri Bakanlığı da "Artık dur deme zamanı" dedi. Türkiye, BM Güvenlik Konseyi'ni bir kez daha göreve çağırdı. Başbakan Erdoğan'ın uyarısının ardından Dışişleri'nden yapılan açıklamada "Rejimin uluslararası hukuku ve evrensel ilkeleri hiçe sayan insanlık dışı eylemlerine uluslararası camianın dur deme zamanı gelmiştir. Bu doğrultuda, başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere, ilgili kurum ve örgütleri Suriye'deki rejimin işlemekte olduğu suçlara son vermek için gerekli tedbirleri süratle ve kararlılıkla almaya bir kez daha davet ediyoruz" denildi. El-Bayda köyünde ve Banyas'daki olayların "Suriye rejiminin etnik temizlik harekatına başladığını ortaya koyduğu" ifade edilen açıklamada, Suriye yönetiminin kimyasal silah kullandığı iddiaları da anımsatıldı.

16 MAYIS'TA DA GÜNDEM SURİYE

Başbakan Erdoğan'ın 16 Mayıs'ta ABD Başkanı Obama ile yapacağı görüşmenin de gündeminde Suriye'deki katliamlar belirleyici olacak. Erdoğan, Obama'ya, "Dur demezseniz vebali sizde" mesajı verecek. Erdoğan'ın Esad'a 'dur demek' için Obama'ya hatırlatacağı seçenekler şöyle:
Rusya'nın üzerinde baskının arttırılması ve BM'den karar çıkartmak için tüm imkanların kullanılması. Rejime destek veren başta Rusya ve İran olmak üzere başkentlerde de "kararınızı gözden geçirin" uyarısının tekrarlanması.
BM'den karar çıkmaması halinde uluslararası koalisyon için hazırlık yapılması. Bunun için bir BM kararı bulunmaması nedeniyle Ankara Libya'daki gibi bir koalisyonunun kurulamayacağını biliyor ancak başta AB üyelerini Esad'a karşı aktif tavır almaya zorluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad rejimine artık 'dur' deme zamanı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN