Çekilme başladı gözler sınırda!

Kandil'in açıkladığı '8 Mayıs'ta çekilme' kararı uygulanmaya başladı. 15 kişilik bir grup Hakkâri'nin Çukurca' kırsalından sınırı geçti. Bir sorun yaşanması halinde müdahale yetkisi valilerde

Giriş Tarihi: 9.5.2013
Çözüm sürecinde birinci aşamanın sonu olan silahlı unsurların sınır dışına çekilmesi kararı dün itibariyle uygulanmaya başladı. Çekilme sürecinde, askeri bölgelerden uzak hareket eden örgüt üyeleri, köylere uğramamaları ve silahlı görüntü vermemeleri konusunda uyarıldı. DTK da dün yaptığı açıklamada barış için tarihi bir dönemden geçildiğini ve herkesin hassas olması gerektiğini bildirdi.

BARIŞ NÖBETİ

Murat Karayılan'ın Kandil'den duyurduğu 8 Mayıs'ta çekilme kararı dün resmen hayata geçti. İnsan Hakları Derneği, Barış Meclisi gibi sivil örgütler sınırda barış nöbeti tutuyor. Gruplar halinde çekilen örgüt üyeleri geldikleri noktalardan sınıra doğru ilerliyor. Silahlarıyla çıkış yapan PKK'lılar K. Irak'a doğru eş zamanlı hareket ediyor.

GÖREV VALİLERDE
Çekilme süreci kapsamında güvenlik en üst seviyeye çıkarıldı. Yerleşim bölgelerinden uzak alanlardan geçerek ilerleyen örgüt üyeleri ağırlıklı olarak gece yola devam edecek. Bir sorun yaşanması durumunda, valilerin talimatı ile anında müdahale edilecek. Örgüt üyeleri gün batımında yola çıkarak silahlı görüntü vermeyecek. Çıkış sürecinin tamamlanmasının 3 ay sürmesi bekleniyor.

'TARİHİ SÜREÇTEYİZ'
Muş'ta bulunan BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da tarihi bir süreçten geçildiğini belirterek, "Bizim için 8 Mayıs önemli ve çok anlamlı bir gün. 40 yıllık bir çatışmalı süreç son buluyor. Demokratik siyaset kanallarının açılması önemli. Halk barış istiyor. Bir operasyon yapılırsa süreç sıkıntıya girer. Olası operasyonların olmaması için nöbet eylemi yapıyoruz" dedi.

ÇUKURCA'DAN ÇIKIŞ
PKK'lı 15 kişilik bir grup dün sabah Hakkari'nin Çukurca ilçesi kırsalından Kuzey Irak'a geçti. Grubun, örgütün hangi isimlerinden oluştuğu ise kesinleşmedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekilme başladı gözler sınırda!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN