Başbakanlık'tan yalanlama

Giriş Tarihi: 10.5.2013 09:50 Güncelleme Tarihi: 10.5.2013 12:18

Başbakanlık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın NBC News'e verdiği özel röportajla ilgili bir açıklama yaptı.

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da 09 Mayıs 2013 tarihinde NBC televizyonuna verdiği özel demeçten hareketle yapılan bazı haberlerin gerçeği yansıtmadığı gözlenmektedir.

Sayın Başbakanımız, söz konusu mülakatta, Suriye'de uçuşa yasak bölge oluşturulmasıyla ilgili bir soruyu harfiyen şu şekilde cevaplamıştır:

"Biz tabii başından itibaren bu işe olumlu bakıyoruz: Şu anda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (bunu) masaya yatırır(sa); böyle bir kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi alacak olursa biz buna olumlu bakarız. Ve üzerimize düşeni de yaparız. Burada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin üzerinde çok önemli bir görev var. Özellikle de Rusya ve Çin".

Mülakatın Türkçe deşifresinden aynen aktarılan bu bölümden de açıkça anlaşılabileceği üzere, -bazı basın yayın organlarındaki haberlerin tam tersine- Sayın Başbakanımız, Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgeye asker gönderme ihtimalinden ya da buna destekten asla söz etmediği gibi, bu hususlarda herhangi bir değerlendirme de yapmamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakanlık'tan yalanlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN