Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Behçet Oktay öldürülmedi, intihar etti'

Giriş Tarihi: 10.5.2013

Özel Harekâtçı Behçet Oktay'ın ölümüyle ilgili davanın savcısı mütalaasında, "Olay gecesi silahını başına dayayarak intihar ettiği kanaatine ulaşılmıştır" dedi. Sanık Kesici "suçu sabit olmadığı" için beraat etti

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Başkanı Behçet Oktay'ın 25 Şubat 2009'da evinde ölü bulunmasıyla ilgili davaya dün devam edildi. Ankara 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Oktay'ı öldürmekle suçlanan tutuksuz sanık Halil Kesici ile Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi'nde başka bir suçtan hükümlü bulunan ve olaya karıştığını ileri sürülen Nurhan Önder, Oktay'ın eşi Şengül Oktay katıldı. Şengül Oktay, Kesici'nin suç üstlenerek mahkemeyi yanıltmaya çalıştığını, gerçek faillerin bulunmasını istedi. Kesici'nin, Oktay'ın öldürülmesi suçuna iştirak ettiğini savunan avukat Şenol Özel, "Kesici, terör örgütüyle amansızca mücadele eden Behçet Oktay'ı öldürebilecek kapasitede de cesarette de değildir. Olayın ardından 5 kuruş parası olmayan Kesici, Ankara Çamlıdere'de bir köye yerleşti ve 500 küçükbaş hayvanı oldu. Konuşmasın diye ödüllendirildi" dedi. Kesici bu iddiaya "Kredi çektim aldım" yanıtını verdi.

"KANINDA KOKAİN VARDI"
Savunmaların ardından Cumhuriyet Savcı İsmail Kırışık, mütalaasında, Kesici hakkında kamu davası açıldığını hatırlataıp, Ankara Adli Tıp Kimya İhtisas Dairesi Raporu'nda, Oktay'ın kanında 192 promil alkol ile 104 NL-ML kokain tespit edildiği bilgisinin yer aldığını belirtti. Kırışık, "1. İhtisas Kurulu'nun raporuna göre, Oktay'ın cesedindeki ekimoz ve kırıkların, sağlık ekiplerince yapılan canlandırma işlemi sırasında meydana gelebilir. Toplanan deliller bir bütün olarak değerlendirildiğinde Oktay'ın, olay gecesi silahını başına dayayarak intihar ettiği, başkasına yüklenecek herhangi bir kasıtla veya kusurlu davranışın bulunmadığı kanaatine ulaşılmıştır" dedi. Mahkeme "Adam öldürmek" ile "6136 sayılı Kanun'a muhalefet" suçlarından yargılanan Kesici'nin "suçu sabit görülmediğinden" beraatına karar verdi. Önder ise "suç üstlenme ve adli makamları yanıltma" suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Behçet Oktay öldürülmedi, intihar etti'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN