Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Obama'nın kırmızı çizgisi çoktan aşıldı"

Giriş Tarihi: 10.5.2013

Kimyasal silah kullanan Esad'ın, Obama'nın kırmızı çizgisini aştığını kaydeden Erdoğan, ABD'nin olası 'uçuşa yasak bölge' uygulamasına destek sinyali verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kritik Washington ziyareti öncesinde 'ye ilişkin net mesajlar verdi. ABD'de yayın yapan NBC News televizyonuna verdiği özel röportajda Suriye hükümetini kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmakla suçlayan Erdoğan, bu konuda ABD'nin ilan ettiği kırmızı çizgilerin aşıldığını belirtti. Erdoğan, Türkiye'nin, Suriye'de uçuşa yasak bölge uygulaması konusunda adım atması halinde Türkiye olarak buna 'Evet' diyebileceklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, Suriye'ye olası bir müdahale için ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni adres gösterdi. Başbakan Erdoğan, "BM Güvenlik Konseyi'nin bunu ele alarak bu yönde bir karar alması gerekiyor. Bunun üzerine biz bunu destekleriz. Bu yolda ne gerekirse Türkiye üzerine düşeni yapacaktır. Kilit olan BM Güvenlik Konseyi'dir. Rusya ve Çin'e önemli sorumluluk düşüyor" dedi.

"GEREKLİ ADIMLAR ATILSIN"
ABD'den Suriye konusunda net tavır sergilemesini isteyen Erdoğan, Esad'ın halkına karşı kimyasal silah kullandığını söyledi ve Obama'nın dile getirdiği 'kırmızı çizgiler'in çoktan aşıldığını vurguladı. Esad rejiminin açıkca kimyasal silah kullandığını ifade eden Erdoğan, "En az 200 füze kalıntısı var. Kimyasaldan etkilenmiş yaralılar var. ABD'nin sorumluluklarını üstlenip gerekli adımları atmasını istiyoruz. Bu adımların ne olduğunu Başkan Obama ile görüştüğümüzde konuşacağız" dedi. Başbakan Erdoğan, "Kimyasal silahları direnişçiler kullanmış olamaz mı" sorusuna ise, "Şu an buna inanmam imkansız. Birincisi bunu nasıl alacaklar? Bunu onlara kim verecek? Ama bu silahlar varsa biz buna karşıyız. Silahlar kimin elinde olursa olsun karşıyız" karşılığını verdi. Türkiye'nin direnişçilere silah yardımı yaptığı iddialarını da kesin bir dille reddeden Erdoğan, "Silah vermiyoruz, yardımımız insanidir" diye konuştu. "Esad'ın yapması gereken Suriye'yi terk etmesidir" diyen Erdoğan, direnişçilerin er ya da geç Esad'a ulaşacaklarını söyledi.

AFGANİSTAN HATIRLATMASI
Amerikan kamuoyunun "Suriye'ye neden müdahale edelim" endişelerinin dile getirilmesi üzerine ise Erdoğan, "Öncelikli olarak kimse savaşı savunmaz. Ancak Afganistan'da, Irak'ta ABD'nin harekâta girdiğini hatırlatmak gerekir. Biz de aynı kapsamda savaşa mesafeliyiz ama bir durum var ve bunu göz ardı edemeyiz. Ancak insani nedenlerle bir müdahale söz konusu olabilir" dedi.

'Tıkanmanın aşılması Avrupa Birliği'nin yararına olur'
Başbakan Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, "AB'ye katılım sürecini yeniden hızlandırma konusundaki kararlılığımızı koruyoruz" dedi. Bazı ülkelerin koydukları engeller yüzünden süreçte tıkanma yaşandığını ifade eden Erdoğan, "Bu tıkanmanın aşılması, hem Türkiye'nin hem AB'nin yararına olacaktır" ifadelerini kullandı. Erdoğan, Türkiye'nin, tarihi ve coğrafi bakımdan Avrupa ailesinin doğal bir parçası olduğunu vurgularken, "AB'nin, kurucu liderlerinin cesur vizyonunu yeniden hayata geçirerek Türkiye'yi tam üye olarak Birliğe dahil etme kararlılığını göstermesini bekliyoruz" diye belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Obama'nın kırmızı çizgisi çoktan aşıldı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN