Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortak aklı anlattılar

Giriş Tarihi: 10.5.2013

Akiller, Dolmabahçe'de ikinci kez görüştükleri Başbakan'a çözüm sürecine verilen desteği ve bazı çekinceleri aktardı

Çözüm süreci çerçevesinde oluşturulan ve bir aydan beri Türkiye'yi dolaşarak, halkın nabzını tututan Akil İnsanlar Heyeti, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya gelerek bir aylık gözlemlerini aktardı. Heyet üyeleri Başbakan'a görev yaptıkları bölgelerdeki halkın sürece desteğini ve çekincelerini iletti. Beşiktaş'taki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirilen ve 18.45'de başlayan toplantıya Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kültür Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik katıldı. Akil İnsanlar heyeti adına ise toplantıya 7 bölgenin başkanları, başkanvekilleri ve genel sekreterleri katılım gösterdi.

'DESTEK AĞIR BASIYOR'
Toplantıya girişte kısa bir konuşma yapan Akil İnsanlar Karadeniz Heyeti Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, şimdiye kadar yaptıkları çalışmaları değerlendireceklerini söyledi. Kendilerinden herhangi bir rapor istenmediğini vurgulayan Yusuf Şevki Hakyemez, şöyle devam etti: "Rapora ilişkin bizden hiçbir şey çıkmadı. Endişesi olan insanlar var ama bunlar öyle gösterildiği gibi değil. Endişe çok fazla yok. Süreci destekleme önemli derecede daha ağır basıyor" dedi.

RAPOR DEĞİL GÖRÜŞME

Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Başkan Vekili Mithat Sancar da 5 haftadır çalışmaların devam ettiğini belirtti. Başbakan Erdoğan'a iletecekleri özel bir raporları olmadığını ifade etti. Sancar, çözüm sürecine ilişkin ciddi bir destek olduğu kanısını taşıdıklarını ancak çeşitli kesimlerin endişelerini de dile getirdiklerini söyledi. Görüşmeye Marmara Bölgesi Heyeti'nden Levent Korkut da katıldı. Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Bölgesi Heyeti Sekreteri Cemal Uşşak da vatandaşların büyük bölümünün çözüm sürecine destek verdiğini ancak endişeleri olanların da bulunduğunu ifade etti. Başbakan Erdoğan'ın heyet temsilcileri ile tek tek görüştüğü toplantı yaklaşık 6 saat sürdü. Mesut ER / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortak aklı anlattılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN