Silah ruhsatı için eğitim şart

Giriş Tarihi: 10.5.2013 02:24 Güncelleme Tarihi: 10.5.2013 02:27

Silah kanununa köklü değişiklikler geliyor. Meclis'e gönderilen yeni tasarı ile artık silah ruhsatı almak isteyenlere eğitim şartı getirilecek...

Ateşli silahlar konusunda köklü değişiklikler getiren yasa tasarısı Meclis'e gönderildi.

İçişleri komisyonunda görüşüldükten sonra alt komisyona sevkedilen tasarıyla ilgili merak edilenleri İçişleri Bakanı Muammer Güler cevapladı:

"Silah kategorileri oluşturulması silah ruhsatı için eğitim verilmesi gibi planlamalar yapılmakta.."

Yeni düzenlemeye göre silah ruhsatı talebinde bulunacak kişilerde artık eğitim şartı aranacak.

Güler: "Silah ruhsatı talebinde bulunan kişilerin silah bilgisi atış mevzuat ve yükümlülükler ile ilgili konularda eğitim almış olması şartı getirildi."

Düzenlemeyle birlikte bütün ateşli silahlar için ruhsat alabilme yaşı 21 olarak belirlendi. Bundan böyle alkol tüketilen eğlence yerleri ve düğün salonlarına da silahla girilemeyecek.

Ruhsata bağlanan silahlardan boş kovan ve çekirdek numunesi alınmasına karar verilirken uyuşturucu ya da alkol kullanmış olarak silah taşıyanlara da para cezası verilecek. Eğer bu suç birden fazla tekrar ederse silah ruhsatı iptal edilecek.

Silah ruhsatı vermeye tek yetkili mercii ise valilikler olacak. Söz konusu düzenlemeler eksik kaldıkça suç işleme oranının arttığını belirten İçişleri Bakanı Muammer Güler, son beş yılda ruhsatlı silahlarla işlenen suçların yüzde 17.21, ruhsatsız silahlarla işlenen suçların ise yüzde 82.79 olduğunu açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silah ruhsatı için eğitim şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN