Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Silahların susması yeterli değil'

Giriş Tarihi: 10.5.2013 13:19

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplumsal barışa katkı sağlamak amacıyla hazırlanan "Demokrasi, Hukuk ve Toplumsal Barış İçin CHP'nin Önerileri ve Öncelikleri" başlıklı 12 maddeyi kamuoyuna açıkladı.

Kılıçdaroğlu, gazetelerin genel yayın yönetmenleriyle Swiss Otel'de kahvaltıda bir araya geldi. Toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, uzun süredir basında CHP'ye yönelik eleştiriler yapıldığını belirterek, 90 yıllık geçmişi olan partinin genel başkanı olarak bir olayı irdelerken ayak üstü görüş bildirmeyi doğru bulmadığını söyledi.

Çözüm sürecine ilişkin CHP'ye yapılan eleştirilere değinen Kılıçdaroğlu, partisinin süreci engellemek, sürecin dışında kalmak, sürece katkı vermemek ve kendi çözüm önerilerini ortaya koymamakla suçlandığını anlattı.

Kılıçdaroğlu, kalıcı toplumsal barışa katkı yapmak üzere "Demokrasi, Hukuk ve Toplumsal Barış İçin CHP'nin Önerileri ve Öncelikleri" başlıklı 12 madde hazırladıklarını bildirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, "CHP'nin Kürt sorununa bakışı nedir?", "CHP'nin çözüm sürecine ilişkin tutumu nedir?", "CHP sürecin içinde olmalı ve AK Parti ile işbirliği yaparak sürece katkı vermelidir' deniyor. CHP, bunu neden yapmıyor?", "CHP'nin sürece ilişkin kaygıları nedir?", "Çözüm arayışı nasıl yürütülmelidir", "Çözüm arayışında önemli ve öncelikli olan nedir?", "CHP, AK Parti'nin önerdiği 'Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu'na neden üye vermemiştir?", "CHP'nin Akil İnsanlar önerisiyle AKP'nin Akiller önerisi arasında ne fark vardır? CHP neden kendi önerdiği bu oluşuma olumsuz bakmaktadır?", "CHP, Kürt meselesinin çözümü için bugüne kadar ne yapmıştır?", "Çözüm süreci Türkiye'nin geleceğini, birliğini güçlendirir. Bölgesel liderliğini pekiştirir' iddiası vardır. CHP, bu hususta ne düşünmektedir?", "CHP, bu süreç karşısında ne yapmakta, ne amaçlamaktadır?" ve "CHP'nin önerisi nedir" başlıkları altındaki 12 maddeye ilişkin görüşlerini aktardı.

Belgede, CHP'nin Kürt sorununa bakışına yer verdiklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Kürt sorunu eksik demokrasi, hak ihlalleri ve eşitsizlikten beslenen bir sorundur. Öncelikli görev, bu zemini ortadan kaldırmak, bireysel hak ve eşiklik ile özgürlüklerin önünü açarak vatandaşlarımızın huzur, refah ve mutluluklarını sağlamaktır" dedi.

CHP'nin çözüm süreciyle ilgili tutumunun ne olduğuna ilişkin değişik kanallardan eleştirilere maruz kaldıklarını belirten Kılıçdaroğlu, halkın, terörün bitirilmesi, Kürt sorunun barışçıl yollarla çözülmesine ilişkin talep ve beklentilerinin arkasında olduklarını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin çözüm arayışında toplusal barış ve dayanışmadan yana olduğunu vurgulayarak, partisinin söz konusu sorunların ortadan kaldırılmasına karşı olduğu yolundaki iddiaların gerçek dışı, siyasi amaçlı söylemler olduğunu söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin yürüttüğü çözüm sürecinin içeriğini açıklanmadığını öne sürerek, "İçeriği açıklanmayan pazarlıklar süreci hakkında halkımızın da paylaştığı ciddi kaygılarımız vardır. CHP'ye göre çözüm sürecinin adresi TBMM, AK Parti'ye göre ise Öcalan'dır" ifadelerini kullandı.


"NEDEN SÜRECİN İÇİNDE DEĞİLİZ"

"CHP'nin sürecin içinde olması, AK Parti ile iş birliği yaparak sürece katkı vermesi" gerektiği yönünde söylemler bulunduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin Kürt sorunuyla ilgili girişimlerini gizli tuttuğunu savundu.

Kılıçdaroğlu, "CHP, Kürt meselesinin kalıcı çözümü için atılacak samimi ve sağlıklı sonuçlar verecek bütün adımların destekçisidir" diyerek, çözüm sürecine ilişkin partinin kaygılarını şu şekilde sıraladı:

"AK Parti çözüm stratejisi konusunda bugüne kadar hiç bir açıklama yapmamış ve TBMM'ye bilgi vermemiştir. Meclis çatısı altındaki siyasi partilerle görüşmek yerine Öcalan'ı muhatap almayı tercih etmiştir. Silahlı PKK unsurlarının ülke dışına çıkmaları konusundaki hukuk devleti ilkelerine aykırı uygulamalar yapılması ihtimali çok güçlüdür. Silahların susması, elbette olumlu ve gereklidir. Toplumumuza geçici olsa da rahatlık sağlayacaktır. Ancak bu yeterli değildir. Yeterli koşul; PKK, Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı her türlü terör ve şiddet eylemlerinden vazgeçtiğini ve silahlarını yetkili kurumlara teslim edeceklerini kesin bir dille alenen ilan etmelidir. Öcalan, Kandil bundan özenle kaçınmaktadır. Çözüm süreciyle yeni anayasa hazırlıkları iç içe geçirilmiştir. Halkımız başkanlık sistemine geçişe destek karşılığında Öcalan'a tavizler verildiğini düşünmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Silahların susması yeterli değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN