Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sorunsuz çekilme için 24 saat izleme

İlk PKK'lı gruplar Türkiye'den ayrılmaya başladı. MİT ve askeri birimler ise olası sabotajlara karşı 24 saat izlemeye geçti. Kandil, Erbil'den kimlik ve statü istedi. Irak "PKK'lıları istemiyoruz" dedi

Çözüm sürecinin ilk adımını oluşturan çekilme başlarken ilk PKK'lı gruplar sınır dışına çıktı. İlk çekilme, Türkiye, İran ve Irak sınırının kesiştiği Gediktepe'den gerçekleşti. 8 Mayıs sabahı itibariyle 70 PKK'lı Türkiye'den ayrıldı. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre Aktütün, Çukurca, Yeşilova, Derecik bölgelerinde çıkışlar dün de sürdü. Kuzey Irak'ta 6 ofis kuran MİT'le beraber Bölgesel Kürt Yönetimi'nin istihbarat örgütü Parastin de, çekilmeyi izlemek için kritik noktalara yerleşti. İstihbarat birimleri ilk gün raporlarını da Ankara'ya gönderdi. Hem istihbarat hem de yerel askeri birimler çekilme tamamlanıncaya kadar olası sabotaj eylemlerine karşı 24 saat izlemede kalacak. İHA'lar ile gözetleme uçuşları yapılarak sabotajlar önceden belirlenecek. Kandil ise silahsız siyaset için ilk adımı attı. PKK liderlerinden Murat Karayılan, PKK'lılar için Bölgesel Kürt Yönetimi'nden "statü, kimlik, örgütlenme, ofis açmak" için hukuki zeminin oluşturulmasını talep etti.

5 BİN PKK'LIYA SİYASİ KİMLİK

Böylece, silahların bırakılmasıyla birlikte siyaset yapmaya hazır bir yapı oluşturmuş olacak. Yetkililer, talebin ayrıntılarını şöyle dile getirdi: "Çekilmenin ardından Kuzey Irak'taki PKK'lı sayısı 5 bine ulaşacak. Çekilme bitince demokratik ve yasal adımların atılacak, silahların bırakılması sürecine geçilecek. Bu süreçte resmi olarak bir siyasi kimliğe sahip olmaları gerekiyor. Kürt Yönetimi'nin siyasal statüye izin vermesi durumunda örgüte legal örgütlenme yolu açılacak. Böyle bir statü örgütün bölgedeki varlığının sıkıntı yaratmasının önüne geçecektir. Erbil, hem diplomatik hem siyasi boyutuyla normalleşmeye uzanan süreçte önemli bir köprü olacak."

'Hassasiyetle çekiliyoruz'
PKK'nın Kandil'deki sorumlularından Ahmet Deniz, "Süreci hassasiyetle sürdürüyoruz" dedi. Geri çekilmeyi PKK'nın silahlı kanadı olan HPG'nin koordine ettiğini belirten Deniz, "5-6 gün içinde ilk çekilen grupların bulunduğumuz alanlara ulaşması bekleniyor. Şu ana kadar geri çekilmiş tek bir arkadaşımız bile mevcut değil. Yakında göreceksiniz zaten" diye konuştu. PKK'nın ilk çekilen grupları, bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuracağı da öğrenildi.

Dünya çekilmeyi konuştu
Çekilme dünya basınında da yer buldu.
Wall Street Journal (ABD): "Çekilme, meydan okumalarıyla dolu olmayı sürdüren genel bir anlaşmanın sadece bir parçasıdır" dedi.
Financial Times (İngiltere): "Erdoğan hükümetinin öncülüğünü yaptığı barış sürecinde en son adım."
Guardian (İngiliz): "Sınırdaki köylüler, hareket içindeki savaşçıları gördüklerini söylüyor. Başarılı çekilme barış sürecinde önemli bir ilerleme." ANKA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sorunsuz çekilme için 24 saat izleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN