Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan acı bilançoyu açıkladı

'daki patlamalarda ölü sayısı yükseliyor.

Giriş Tarihi: 11.5.2013 14:39 Güncelleme Tarihi: 11.5.2013 17:41
İçişleri Bakanı Muammer Güler, 'ın ilçesinde meydana gelen patlamalarda, 40 kişinin öldüğünü, yüz kişinin yaralandığını ve yaralılardan 29'unun durumunun ağır olduğunu ifade etti.

İçişleri Bakanı, NTV'ye Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde meydana gelen patlamalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Patlamadaki son durum hakkında bilgi veren Bakan Güler, 40 ölü olduğunu ve yüz kişinin de yaralandığını yaralananlardan da 29'unun durumunun ağır olduğunu söyleyerek, bu sayıların artabileceğine dikkat çekti. Patlamanın sebebi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Güler, süreci baltalamaya yönelik bir provokasyon olduğunu aktardı. Olayın faillerinin her türlü cezayı alacağını vurgulayan Güler, failler konusunda ön bilgilerin olduğunu ve ön bilgilerin değerlendirildiğini söyledi. Elde var olan bilgilerin değerlendirildiğini aktaran Güler, değerlendirme sonucunda bir açıklama yapılabileceğini de sözlerine ekledi.

HEDEF ÇÖZÜM SÜRECİ

Güler, Mardin Atatürk Kültür Merkezi'nde, Reyhanlı ilçesindeki patlamalarla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, Reyhanlı'da 2 ayrı yerde patlama olduğunu bildirdi.

"Bunun birinci hedefi çözüm sürecidir. Ve bu işin içinde olanlar malumlarınızdır" diyen Bakan Güler, şöyle konuştu:

"Bizim civarımızdaki yerlerde maalesef bu sürecin kendilerine olacak etkilerini de hesap ederek ve Türkiye'deki huzurun zaten hiçbir zaman olmasını istemediler. Ama bu süreçte bizim sahiplendiğimiz insanlar bu konudaki gayretlerimizi insani yaklaşımlarımızı biliyorlar. Buna rağmen yürütülmek istenen başka bir çalışma da var. Türkiye, Allah'ın izniyle bunların üstesinden gelir. Kimse Türkiye Cumhuriyeti ile aşık atmaya onun gücünü denemeye kalkmasın. Onun hesabını görecek bir gücümüz var. Ancak kalleşçe, alçakça, masum savunmasız insanlara bu şekilde daha önce yapıldığı şekilde gayretler var. O gayretler hiçbir zaman sonuç almaz. Bizim birliğimizi beraberliğimizi aksine daha da pekiştirir."
Bu acıların, yaraların hemen sarılması gerektiğini kaydeden Güler, "Şu anda bize çok kötü manzaralar da intikal ediliyor oralardan. Derhal uçak ambulanslar, ambulans helikopterler olay yerine ulaştırıldı. Gerekli güvenlik takviyesi de yapılıyor. Devletin bütün gücü imkanı oraya sevk edilmiş durumda. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralıların da inşallah en yakın zamanda şifaya kavuşmasını diliyorum" diye konuştu.

Olayı gerçekleştirenleri eninde sonunda bulup gerekli cezayı vereceklerini vurgulayan Güler, "Tabii bu ortamda biz yine de işimizi yapmalı hedeflediğimiz bütün çalışmaları sonuna kadar eksiksiz gerçekleştirmeliyiz. Bu olaylar bizim çalışma azmimizi asla eksiltmemeli. Çözüm sürecinin bu tür provokasyonlarla kesilmek istendiğini biliyorduk. Maalesef böyle bir şey gerçekleşti. Muvaffak olmaları asla ve asla mümkün değildir" ifadelerini kullandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan acı bilançoyu açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN