CHP'den demokrasi ve özgürlük bildirgesi

Giriş Tarihi: 11.5.2013
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Kürt meselesine bakışı ve çözüm süreciyle ilgili "Demokrasi ve Özgürlük Bildirgesi"ni İstanbul'da gazetelerin genel yayın yönetmenlerine anlattı. Silahların susmasının olumlu ancak yeterli olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Yeterli koşul, PKK'nın Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı her türlü terör ve şiddet eyleminden vazgeçtiğini ve silahlarını yetkili kurumlara teslim edeceğini kesin bir dille alenen ilan etmesidir" dedi. Kılıçdaroğlu'nun özetle söyledikleri şöyle:
CHP'nin terörün bitmesine karşı olduğu iddiaları gerçek dışı siyasi amaçlı söylemlerdir.
AK Parti, çözüm stratejisi veya planı konusunda bugüne kadar hiçbir açıklama yapmamış ve TBMM'ye bilgi vermemiştir. Meclis çatısı altındaki siyasi partilerle görüşmek yerine Öcalan'ı muhatap almayı tercih etmiştir. Böylece AK Parti, PKK'ya meşruiyet kazandırırken, Öcalan'ı da Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi muhatabı haline getirmiştir.
Mahiyeti bilinmeyen pazarlıklar uyarınca silahlı PKK unsurlarının ülke dışına çıkmaları konusunda, hukuk devleti ilkelerine aykırı uygulamalar yapılması ihtimali çok güçlüdür. Halkımız, AK Parti'nin Başkanlık Sistemi'ne geçişe destek karşılığında Öcalan'a tavizler verdiğini düşünmektedir.
Türkiye dışına çekilecek silahlı unsurların Suriye'de rejime karşı savaşmak üzere cepheye sürüleceğine dair ciddi şüpheler vardır. AK Parti, Bağdat Hükümeti'ni dışlayarak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile yakın ilişkiler kurmakta ve Kuzey Irak'ın Türkiye'yle bütünleşmesi sürecini hızlandırmaktadır.

BİLDİRGEDEN

Kılıçdaroğlu, daha sonra CHP bildirisini şöyle açıkladı: "Yüzde 10 seçim barajını kaldıralım. Düşünceyi ifade ve inanç özgürlüğünü güvence altına alalım. Hür basın sansür edilemez. Tutuklu siyasetçi, bilim adamı, gazeteci ve öğrenci ayıbına son verelim. Özel yetkili mahkemeleri kaldıralım. Faili meçhuller, yargısız infazlar cezasız bırakılamaz. Zaman aşımı engellenmelidir. Gizli tanık ve yasadışı dinlemeyle yargılama olmaz. Uludere'nin hesabı verilmeli. Diyarbakır Cezaevi demokrasi müzesi yapılmalı. Mayınlı araziler temizlenip, topraksız köylüye verilmelidir. Nevruz resmi bayram ilan edilmelidir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'den demokrasi ve özgürlük bildirgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN