Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hazmedemeyenler eylem yapabilir'

Erdoğan, Reyhanlı'daki patlamayı çözüm sürecine bağlayarak "Barış havasını tahrik etmek isteyenler de bu tür davranışlar içerisine girebilir" sözleriyle yorumladı

Giriş Tarihi: 12.5.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalarla ilgili, "Çözüm süreci diye ülkemizde yeni bir dönemi başlattık. Bu yeni dönemi hazmedemeyen, barış havasını tahrik etmek isteyenler de bu tür davranışlar içerisine girebilir" dedi. Beşiktaş'taki Shangrai Oteli'nin açılışından sonra Hatay'daki patlamaları değerlendiren Erdoğan, "Gerek Hatay Valim, gerekse oradaki istihbarat birimlerimiz olayın kimler tarafından yapıldığı yönündeki çalışmalarını sürdürüyorlar" diyerek şu açıklamayı yaptı:

HASSAS SÜREÇ
"Az önce aldığım son bilgilerde maalesef tabi bu vahşette 20 civarında, 20 kadar ölümüz var. Ve 46 kadar yaralı var. Bu yaralıların içersinde maalesef ağır yaralıların sayısı dikkat çekici. Bu demektir ki her an ölüm sayısı artabilir. Şu anda gerek Hatay valim gerekse oradaki tüm istihbarat birimlerimiz olayın kimler tarafından yapıldığı, bunun üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Ben buradan tüm Reyhanlı'daki kardeşlerime şu mesajı göndermek istiyorum. Bu süreç hassas bir süreç. Özellikle çözüm süreci diye ülkemizde yeni bir dönemi başlattık. Ve bu yeni dönemi hazmedemeyenler ülkemizdeki bu özgürlük havasının teneffüs edilmesine ne yazık ki olumlu bakamayanlar bu tür eylemler içersine girebilir. Tabii bir diğer hassas durum Suriye sınırındaki bir ilimiz Hatay ve hassasiyetleri olan bir ilimiz. Buradaki hassasiyetleri kaşımak sureti ile de bu tür adımlar atılabilir. Bildiğiniz gibi 20-25 bin Suriyeli sığınmacı oradaki kamplarımızda yaşıyor. Veya oralardan gelip şu anda bizim misafirimiz durumunda olanlar var. Bunları hazmedememek gibi bir süreç de olabilir. Bunu gerekçe göstererek de orada bu havayı tahrik etmek isteyenler olabilir. Bu konularda da çok çok dikkatli olmamız lazım. Ve ben tüm ölen kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralı kardeşlerime Allah'tan şifalar diliyorum. Sabırlı olacağız ve bu süreci inşallah aşacağız." Erdoğan, "Bombalı iki araç deniyordu. Size gelen son bilgi nedir" sorusuna da "Şu anda net bir şey yok. Çünkü durum biraz orada karışık. Netleştikçe zaten arkadaşlarımız da gerekli açıklamayı yaparlar" dedi.

Programlar iptal
Başbakan Tayyip Erdoğan bugün Trakya'ya gerçekleştireceği ziyareti iptal etti. Bu arada AK Parti Gençlik Kolları'nın Gençlik Şöleni de iptal edildi. Bugün Tekirdağ Namık Kemal Stadyumu'nda yapılması planlanan 12. Gençlik Şöleni'nin iptal edildiği Genel Merkez'den yapılan bir açıklama ile duyuruldu. Karaman'da konser, Adıyaman'da ise GAP Festivali iptal edildi.

TEPKİ YAĞDI

'Sınırda tehdit'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç "Kim olursa, kim planlamışsa arkasındaki güç ne olursa olsun bunun hesabını sorarız" dedi. Arınç "Tertipleyenler kimse Allah onların cezasını versin" diye konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı yazılı açıklamada "Dimdik ayakta durarak, dayanışma içinde bu olayların da üstesinden geleceğiz"dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada "Tüm gelişmeler göstermiştir ki Türkiye, sınırlarından kaynaklanan çok ciddi bir tehdidin altındadır" dedi. Bahçeli, sınır güvenliğinin alt üst olduğunu iddia etti.
Genelkurmay Başkanlığı İnternet sitesi üzerinden yapılan açıklamada şöyle denildi: "İnsanlıktan nasibini almamış, vicdanı kararmış, gözünü kan bürümüş odaklar tarafından masum kişilere yönelik olarak yapılan menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz."
NATO Genel Sekreteri Anders Rasmussen "Türk halkı ve makamlarıyla tam dayanışma içinde" olduklarını söyledi.
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone yayınladığı masajda "Amerika hain saldırıyı kuvvetli şekilde kınamakta ve Türk halkının ve hükümetinin yanında yer almaktadır"dedi. İngiltere, Fransa, İran, Mısır, Yunanistan, Almanya ve BM Genel Sekreteri Ban-Ki moon saldırıyı kınadı.

İLK VİDEO GÖRÜNTÜSÜ DE ULAŞTIYARALILAR HASTANEYE BÖYLE TAŞINDI


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hazmedemeyenler eylem yapabilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN