Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 Ford Transit'le 200 kilo RDX...

Reyhanlı'yı kana bulan saldırı öncesi, 10 Mayıs'ta 155 ihbar hattını arayan bir vatandaş bombalı saldırı yapılacağı ihbarını yaptı. İhbarcı, bazı isimler de verdi. Bu isimler Mihraç Ural liderliğindeki Acilciler Grubu üyeleri idi. Hatay polisinin operasyonunda ihbar edilen kişiler gözaltına alındı. Ancak ev ve işyerlerinde herhangi bir suç unsuruna rastlanmadı.

ARAÇLAR BİR YIL ÖNCE ALINDI

Kanlı saldırının talimatını, kendisi de bir Hataylı olan Mihraç Ural verdi. Talimat üzerine ayarlanan ekip Hatay'dan Türkiye plakalı iki Ford Transit temin etti. Araçlar bir yıl önce satın alınmıştı ancak saldırı gününe kadar hiç kullanılmadı. Araçların, olaydan bir saat önce PTT ve Belediye binasının önüne bırakıldığı da anlaşıldı. Türkiye'ye bir şekilde getirilen bombaların geçmişte Anafartalar Çarşısı olayında kullanılan RDX türü plastik patlayıcı olduğu öğrenildi. Patlayıcı, Acilciler Grubu'nun Reyhanlı'daki bağlantıları vasıtasıyla, Hatay'da bir depoda araçlara yüklendi. Bombaların yüklendiği Ford Transit'ler peşi sıra Belediye ve PTT önüne bırakıldı. Bomba yüklü araçların bırakılma anları çevredeki güvenlik kameralarına an be an yansıdı. Zaman ayarlı olduğu sanılan bombalar ardı ardına patladı. Her iki bombanın da 100'er kilo olduğu tahmin ediliyor.

DEPO SAĞLAYAN GÖZALTINDA

Yapılan seri operasyonlarda 20 kişinin izine ulaşıldı. Bu kişilerden 9'u gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında bomba yüklenen Ford Transit araçlarla bombaların araçlara yüklenmesi için depoyu temin eden ve görüşmelerde kullanılan cep telefonu SİM kartlarını bulan kişilerin olduğu öğrenildi. Gözaltında Hataylı Nusayriler de var. Ancak, Mihraç Ural'dan aldığı talimatla bombalı saldırıyı organize eden kişiler ile bomba yüklü araçları patlama noktasına bırakan kişiler gözaltına alınanlar arasında yok. Gözaltına alınanlar arasında, 10 Mayıs tarihli telefon ihbarında adı geçen kişilerin de olduğu, bu kişilerin bombalı saldırıya yardım-yataklık yaptıkları öne sürüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 Ford Transit'le 200 kilo RDX...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN