Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad'ı, uluslararası toplum cesaretlendirdi

Dışişleri Bakanı, Esad'ın sıkıştığı noktada, uluslararası toplumdan cesaret bulduğunu söyledi. Davutoğlu, saldırılarla ilgili de, "Sığınmacıları hedef göstermek insanlık suçudur" dedi

Giriş Tarihi: 13.5.2013
Almanya'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Reyhanlı'da meydana gelen saldırılarla ilgili soruları yanıtlarken Suriye yönetimi sert bir dille eleştirdi. TRT Türk'te katıldığı televizyon programında, Reyhanlı'da meydana gelen saldırılarla ilgili soruları yanıtlayan Davutoğlu Suriye'yle ilgili diplomatik ivme kazanıldığını, bunu sağlayanan büyük ölçüde Türkiye olduğunu belirterek Ankara'nın onaylamadığı planın ne Suriye'de ne de Ortadoğu'da uygulanabileceğini vurguladı. Davutoğlu, Suriye'de çözüme her zaman yakın olunduğunu ifade ederek, uluslararası toplumdan gelen davranışların Beşar Esad'ı cesaretlendirdiğine işaret etti. Davutoğlu, "Çözümü engelleyen husus, psikolojik olarak Esed'in 'artık bu yöntemlerle benim burada kalmam mümkün değil' diyeceği noktalarda Esed'i cesaretlendiren uluslararası toplumdan gelen davranışlardır. Yani rejim artık 'bu yöntemlerle bir yere gidemiyoruz, gidilmesi mümkün değil' gibi algıya yaklaşırken, bazen onu destekleyen ülkeler tarafından takınılan tutum, bazen ona karşı olduğunu söyleyen ama net tutum alma noktasında kırmızı çizgileri başka yerlerde çizen tutumlar Esed'e hareket alanı açtı" açıklamasında bulundu. Saldırıların ardından bazı çevrelerin daha olayın şoku atlatılmadan halkı tahrik etme girişiminde bulunduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle konuştu: "Hepimizin yüreği yandığı, bir kardeşimizin canı daha yanmasın denildiği sırada olayı önceden sanki biliyormuş gibi bazı çevreler iki konuya odaklandı. Birincisi mülteciler. 'Türkiye, mültecileri kabul ederek bir grup suçluyu ülkesine almıştır, bu olayı onlar yapmıştır'. Twitter'dan, sosyal medyadan bu haberi yaydılar. İkincisi, bazı muhalefet çevreleri Türkiye'ye açık bir saldırı niteliği taşıyan terör olayının failleri yerine, Türkiye'nin Suriye politikasını tartışmayı, hükümet yetkililerini sorumlu tutan açıklamayı yaptı. İlk defa Türkiye'ye dönük olarak böylesine bir cani saldırı planlanmışken, bazı çevreler bu saldırıyı planlayanlar daha belirginleşmemişken dahi bu iki hedefe yöneldiler."

AYNI ODAKLAR

Davutoğlu, "Burada eylemi yapanlarla, buradaki kardeşlerimizin kanına girenler, bu eylem üzerinden Türkiye'ye sığınan kardeşlerine Türk halkını kışkırtmak isteyenler aynı odaklardır. Hiçbir gerekçe Türkiye'ye sığınan kadın, çocuk çoluk masum insanları hedef göstermesi maruz göstermez. Bu bir insanlık suçudur" şeklinde konuştu.

BANYAS KATLİAMINI İŞARET ETTİ
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, dün Almanya'da meslektaşı Guster Westerwelle ile bir araya geldi, ortak basın toplantısı düzenledi. Reyhanlı saldırısıyla ilgili daha önce Banyas'taki katliamı işaret eden Davutoğlu, basın toplantısında da "Dokuz gözaltı var. Rejimle doğrudan irtibatlı eski bir Marksist terör örgütüne ait olduğu ortaya çıktı" dedi. Westerwelle de Neo-Nazi cinayetlerinin aydınlatılmasının Almanya için ulusal onur meselesi" olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'ı, uluslararası toplum cesaretlendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN