'da düştü

Giriş Tarihi: 13.5.2013 15:28 Güncelleme Tarihi: 14.5.2013 00:56

Osmaniye 'da saat 14.15 sıralarında bir ile irtibatın kesildiğini, pilottan "Atlıyorum!" mesajı alındığını bildirdi. Uçak ve pilotu arama çalışmaları sonrası Osmaniye Valisi Cerrah üzücü i verdi. Uçağın enkazına ulaşıldı ve Pilot'un şehit olduğu açıklandı.

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, bölgesinde görev uçuşu esnasında düşen Amasya'daki 5. Ana Jet Üs Komutanlığına ait /C uçağının pilotunun şehit olduğunu bildirdi.

5. Ana Jet Üs Komutanlığı'na ait F-16/C uçağından, saat 14.15'te Osmaniye civarında Amanoslar Bölgesi'ndeki görev uçuşu esnasında, pilotun "Atlıyorum" mesajının ardından irtibat kesildi.

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, uçağın Amanoslar'daki Yarpuz Bölgesi'nde düştüğünü, ekiplerin bölgeye sevk edildiğini söyledi. Uçağın düşmesinin ardından Osmaniye, Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye, Hatay'ın Erzin, Hassa, İskenderun ve Dörtyol ilçeleri ile Adana'da alarm verildi. Jandarma, sivil savunma, itfaiye ve arama kurtarma ekipleri, çeşitli güzergahlardan Amanoslar'a sevk edildi.

Genelkurmay Başkanlığı
'ndan yapılan açıklamada, "Amasya'da 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığına (Merzifon / AMASYA) ait bir adet F-16/C uçağı ile 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 14:15'te Osmaniye civarında Amanoslar Bölgesindeki görev uçuşu esnasında, uçağın pilotunun "Atlıyorum!" mesajını müteakip irtibat kesilmiştir" denildi.

Uçak ve pilotu arama çalışmaları sonrası Osmaniye Valisi Cerrah üzücü i verdi. Uçağın enkazına ulaşıldı ve Pilot'un şehit olduğu açıklandı.

Osmaniye Zorkun Yaylası Çakşırlı mevkiinde düşen F-16 savaş uçağının şehit olan pilotu Yüzbaşı Hamza Gümüşsoy'un naaşı askeri helikopterle olay yerinden alınarak Adana İncirlik Hava Üssü'ne götürüldü.

F-16 uçağının düştüğü andan itibaren havadan ve karadan sürdürülen asker, polis ve köylülerden oluşan yüzlerce kişinin katıldığı arama kurtarma çalışmalarında saat 21.30 sıralarında sona erdi. Zorkun ve Yarpuz Yaylası arasındaki Çakşırlı mevkiinde F-16 savaş uçağının enkazı bulundu. Uçağın enkazından 150-200 metre yukarısında ise Pilot Yüzbaşı Hamza Gümüşsoy'un cnaaşına ulaşıldı.

Olay yerinin çok sık ormanlık ve havanında sisli olması nedeniyle Şehit Yüzbaşı'nın naaşının alınıp helikoptere taşınması sırasında zaman zaman zor anlar yaşandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amanoslar'da F-16 düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN