Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gözaltında 9 Türk

Reyhanlı'daki saldırının ardından operasyonlarda El Muhaberat bağlantılı 9 Türk gözaltına alındı. Aralarında planlayan ve keşif yapanların da olduğu 9 kişinin önemli itiraflarda bulunduğu öğrenildi

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde önceki gün iki ayrı patlama ile meydana gelen katliamın ardından ilçe yaralarını sarmaya çalışıyor. Olay yeri emkipleri ilçede çalışmalarını sürdürürken Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Vali Mehmet Celalettin Lekesiz Hatay Havaalanı'nda saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Atalay ölenlerden 38'inin kimlik tespitinin yapıldığını 35'inin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 3'ünün de Suriye vatandaşı olduğunu söyledi. Diğerlerinin kimlik tespiti ile ilgili çalışmalar devam ettiğini belirten Atalay, "Şu anda 9 kişi gözaltında. Hepsi bizim vatandaşımız. Gözaltındakilerin itirafları var. Halen gözaltına alınamayanlar var. Bu, sorunlarını bir bir çözen ve büyüyen Türkiye'nin, önüne zorluklar çıkarmak isteyen hainlerin provokasyondur. Reyhanlı'da hayat tekrar en kısa sürede normale dönecektir.

PLANLAYAN YAKALANDI

Güler ise saldırının El Muhaberat ile irtibat içinde olan, isimleri, faaliyetleri bilinen örgüt tarafından yapıldığını vurgulayarak, "Aralarında olayın planlayıcısı, keşif yapan, araçları saklayan var. Olay muhaliflerle veya Türkiye'de bulunan sığınmacılarla ilgili değil. Provokasyonlara karşı her türlü tedbiri aldık" dedi. Güler, patlamayla ilgili hasar bilgilerini ise şöyle sıraladı: "735 iş yerinde, 62 araçta, 8 kamu binasında, 120 bağımsız konutta hasar meydana geldi. İki patlama arasındaki nokta uzaklığı 600- 700 metre. Olaya karışan araçlardan bir tanesinin plakası tespit edildi.

'24 AĞIR YARALI '
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ise 18 ambulans ve 2 UMKE ekibi ile yaralılara müdahale etmeye başladıklarını belirterek, "Tedavileri süren 55 yaralımızdan 48'i Türk vatandaşı 7'si Suriye uyruklu. 49 yaralı ildeki hastanelerde tedavi görüyor. Ankara ve Adana'ya ikişer, Gaziantep ve İstanbul'a ise birer yaralı sevk edildi. 3'ü karayolu 3'ü ise ambulans uçaklarımızla nakledildi. Hatay Devlet Hastanesi'ndeki 9 yaralıdan 3'ü Suriye vatandaşı, 5'i yoğun bakımda, bir tanesinin durumu ağır. Üniversite hastanemizde 7 yaralı var. Birinin hayati tehlikesi var. Ağır diyebileceğimiz 24 yaralı var" dedi.

AMAÇ, KARŞI KARŞIYA GETİRMEK
Adalet Bakanı Ergin ise saldırının maksadının Suriye'den gelen misafirlerle Hataylıları karşı karşı getirmek ve huzuru bozmak olduğunu kaydetti. Sağduyuyla hareket etmek gerektiğini kaydeden Ergin, "İki yıldır huzur bozma adına yapılan girişimlere karşı Hataylılar olarak önemli bir sınav verdiğimizi düşünüyoruz. Bundan sonra da kardeşliğimizi bozmak isteyenlere müsaade etmeyeceğiz ve barışın iklimini sürdüreceğiz" diye konuştu.

ATÖLYELERDE ÖZEL BÖLME YAPILMIŞ
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Reyhanlı'daki bombalı saldırılarla ilgili "Biz malzemelerin kaçak yollardan Hatay'a sokulduğunu, araçların burada alınarak belli kişiler adına tescilinin yapıldığını ve belli bazı işyerlerinde, atölyelerde özel bölmeler yapılarak bomba yüklendiğini ve yine maalesef bu işe yardım ve yataklık yapan kişilerle hemen o depolardan çıkartılarak olay yerine getirilip kısa süre içerisinde patlattıklarını tespit ettik" dedi. Güler, saldırının El Kaide bağlantısı olup olmadığının sorulması üzerine, "Şu anda El Kaide bağlantısı yoktur" dedi.

CHP'LİLERE POLİS ENGELİ
Reyhanlı'ya gelen CHP Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl, Mevlüt Dudu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap ile bir grup partili olay yerinde inceleme yapmak isteyince polis engeliyle karşılaştı. Akgöl, "Kendi şehrimde halkın yanında olamayacak mıyım? İçeri gireceğim elinizden geliyorsa engel olun" diye çıkıştı. Yaklaşık 10 dakika boyunca polislerle tartışan CHP'liler sonunda olay yerine girerek incelemelerde bulundu. Bu arada CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun da bugün Hatay'a gideceği öğrenildi.

BOYNU İNCİNDİ
Bakan Ergin'in geçen hafta bürokratlarıyla çalışırken ters bir hareket yapıp boyun kaslarını incittiği öğrenildi. Ergin'in 3 gündür tedavi gördüğü, önceki gün Reyhanlı'ya gelirken boyunluğunu çıkarttığı, ancak dün tekrar taktığı bildirildi.

MOBESE İLE YAKALANDILAR
Reyhanlı'da gözaltına alınan 9 kişinin MOBESE'den tespit edildiği ve saldırganların olaydan bir gün önce 2'şer kişilik gruplar halinde keşif yaptığı belirlendi. Gözaltındakilerin saldırıyı para karşılığı yaptıklarını itiraf ettiği ve üzerlerinden yüklü miktarda Suriye parası çıktığı iddia edildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözaltında 9 Türk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN