Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlık'tan 19 Mayıs açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Reyhanlı'daki patlama ve bir sporseverin bıçaklanarak öldürülmesi nedeniyle 19 Mayıs kutlamaları kapsamında yapılacak halk konserlerinin iptal edildiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 14.5.2013 14:00
Haziran ayında yapılacak Akdeniz Oyunları'nın Adana ayağında yapılan çalışmaları denetleyen Bakan Kılıç, Atlı Spor Kulübü ile Selin Evler Kapalı Spor Salonu'nda incelemelerde bulundu. Atlı Spor Kulübü'nde ahırları dışarıdan gezen Bakan Kılıç, kendi elleriyle atları havuçla besledi. Daha sonra Selin Evler Spor Salonu'na geçen Bakan Kılıç, buradaki incelemesinin ardından değerlendirmelerde bulundu. Bakan Kılıç, Reyhanlı'daki patlamada hayatını kaybeden vatandaşlar, içerisinden geçilen hassas süreç ve İstanbul'da hafta sonu oynanan derbi sonrası hayatını kaybeden gencin hatırasını canlı tutma adına 19 Mayıs kutlamaları kapsamında illerde yapılacak halk konserlerinin iptal edildiğini belirtti.

Kutlamalara yönelik hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Bakan Kılıç, "19 Mayıs kutlamalarında bir değişikliğe gitmek durumundayız. 40 ilimizde 19 Mayıs törenlerinin en coşkulu biçimde kutlanmasına yönelik olarak akşam halk konserleri vardı. Türkiye'nin değişik ilçelerinde değişik sanatçılar sahne alacaktı. Ama Hatay Reyhanlı'da yaşanan çok acı bir hadise var. 50 vatandaşımızı ebediyete uğurladık. Oradaki vatandaşlarımızın aziz hatıralarına saygı, içinden geçilen bu sürecin hassasiyetleri ve yine İstanbul'da hafta sonu oynanan futbol müsabakası sonrasında hayatını kaybeden genç kardeşimizin de hatırasını canlı tutma adına, toplumsal hassasiyetlerinin gereği olarak illerdeki halk konserlerini bugün itibariyle iptal ettik. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin bütün vilayetlerinde gene ruhuna, özüne, misyonuna yakışır biçimde kutlanacak ama kutlamalardaki halk konserleri icra edilmeyecek. Bu konuta Türk toplumunun bize anlayış göstereceğini, anlayışla karşılayacağını düşünüyorum. Temennimiz Türkiye'de yeni acı hadiselerin yaşanmamasıdır." diye konuştu.

ADANA'DAKİ HAZIRLIKLAR TAMAMLANMAK ÜZERE

Konuşmasında Yaz Oyunları'nın Adana ayağıyla ilgili bilgiler veren Bakan Kılıç, "Hentbol branşı ile kano, kürek ve binicilik müsabakaları Adana ilimizde yapılacak. Adana ilimizdeki 4 branşa yönelik lokasyonda hazırlıklarımızın tamamlanmak üzere olduğunu görüyorum. Ay sonu itibariyle Adana, 24 ülkeden 850 sporcuyu ağırlamaya hazır hale gelmiş olacak. Mayısın sonu itibariyle Adana'daki dört branşa yönelik tesisleri arkadaşlarımız teslim almış olacak. Ufak tefek eksiklikleri de haziranın ilk haftası içinde tamamlanmış olacak." şeklinde konuştu.

SPOR SALONU MÜJDESİ

İncelemelerinde Adana'ya merkezi bir kapalı spor salonu müjdesini de veren Bakan Suat Kılıç, "Adana'ya stadyumla birlikte yeni bir müjdemizi vermiş olalım. 33 bin kişilik stadyumun ihalesi bildiğiniz gibi yapıldı. Yıl sonuna kalmadan fiziki olarak inşaatın çalışmalarını başlatmayı hedefliyoruz. 33 bin kişilik Adana stadyumunu çok uzun olmayan bir sürede, tahmini olarak söylüyorum 2014 yılının sonunda bitirerek Adanalılara teslim etmeyi planlıyoruz. Bununla birlikte Adana'daki spor tesisleri ihtiyacında gördüğümüz en önemli eksiklik, büyük ve merkezi bir spor salonu, Adana'nın büyüklüğüne yakışan bir spor salonu. 7 bin 500 kişilik bir spor salonunun projesinin hızla tamamlanması ve en kısa sürede ihale edilmesi talimatını az evvel bu salonu gezerken verdim. Dolayısıyla yıl sonuna kalmadan Adana stadyumu projelendirilecek, ihalesi yapılacak ve inşaatına başlanmış olunacak. Adana'nın böyle bir salona ihtiyacı var. 7 bin 500 kişilik ulusal ve uluslar arası büyük organizasyonların yapılabileceği, önemli kongre etkinliklerinin yapılabileceği merkezi bir spor salonu Adana'nın bugün görünen en temel ihtiyacı. Stadyumla birlikte bunu da Adana'ya kazandıracağız." diye sözlerini tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık'tan 19 Mayıs açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN