Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Oyuna gelmeyiz ama gerekli cevabı veririz'

Reyhanlı'daki patlamaların tamamen Suriye rejimiyle alakalı olduğunu belirten Erdoğan "Oyuna gelmek yok ama gerekli cevabı, gerekli anda da veririz. Bundan ne çekinir ne kaçınırız" dedi

Giriş Tarihi: 14.5.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, Reyhanlı saldırısıyla ilgili Suriye'deki Baas rejimini kastederek "rejim bunun arkasındadır" dedi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği hizmet binasını açan Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtlarken şunları söyledi:
SALDIRININ ARKASINDA REJİM VAR: Ciddi ipuçları var, belgeler var ve bu olaydaki özellikle iki minibüs konusunda bunların satın alındığı yerler, patlayıcılar, bunların depolama olayları ile ilgili ciddi belgeler ve bulgular var. Bunların üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Netice ortaya tam çıktığında açıklanacak ama olay kesinlikle rejimle alakalı bir olaydır. Rejim bunun arkasındadır, bu belli. Ama rejimin Türkiye'de uzantıları var. Bu uzantılar üzerindeki çalışmalar da derinleştirilerek devam ediyor.
DÜNYALARI YALAN ÜZERİNE KURULU: (Suriye'nin "bizimle alakası yok" açıklamasının hatırlatılması üzerine) Ne diyecek, alakası mı var diyecek? Bunların zaten dünyaları yalan üzerine kurulmuş. Yalan üzerine inşa ettikleri bu zulüm rejimini bu adil olmayan rejimi yürütmenin gayreti içindeler. Tabii buna ne yazık ki bizim içimizden de destek verenler de var.
MUHALİFLERLE ALAKASI YOK: Mültecilerle ilgili burada da spekülasyonlar var. Provokasyonlar var. Aslında bu olayların muhalif güçlerle yakından uzaktan alakası yok ama burada muhalif güçleri zan altına almak ve Türkiye'deki sığınmacı olan kardeşlerimize karşı operatif yaklaşım içerisinde girme gayretleri var. O da buradaki kardeşleri dostlarıyla olan süreci tetiklemeye yöneliktir. Bir de bu iş mezhebi bir çatışmanın içine sokma gayretleri var. Uzantılarını da görüyoruz.
YAYIN YASAĞINA DESTEK: İsabetli buldum. Olması gereken oydu. Çünkü diğerleri tamamen toplumu dezenforme etmeye yönelik adımlardır. Bu tür şeylerde dünyada bunun birçok uygulamaları vardır. Bu uygulamalara da baktığımız zaman bu tür alınan kararların çok çok isabetli olduğu, toplumun psikolojisi ve süreci yönetme açısından çok çok isabetli olduğunu.. Bundan dolayı yargının buradaki hassasiyetini takdir ediyorum.
HATAY'A ZİYARET: Zaten büyükşehirlerimizi dolaşıyorduk. Hatay bunların içinde olan bir ilimizdi. İnşallah döner dönmez bu ziyaretleri yapacağız. Nasip olursa ABD ziyaretinden sonra Hatay'daki bu gezimizi yapıp, yaptığım ziyaretler serisi içinde değerlendireceğim.
OYUNA GELMEYİZ CEVABI VERİRİZ: Büyük devlet olmanın idraki içerisinde atmamız gereken adımlar neyse, bu adımları atmamız gerekir. Çok ciddi istişari mekanizmalarımızı çalıştırıyoruz ve buna dayalı olarak da adımlarımızı atıyoruz ve bundan sonraki süreçte de bu adımlarımızı bu şekilde atacağız. Oyuna gelmek yok ama gerekli cevabı, gerekli anda da veririz. Bundan da ne çekinir ne kaçınırız. Bunu herkesin bilmesi lazım. ("ABD'nin bir talebi olacak mı" sorusuna) Onun talebi olmaktan çok bizim talebimiz olur. (Muhalefetin eleştirilerinin hatırlatılması üzerine) Yeri geldiği zaman sorun onlara sizin dış politika anlayışınız var mı diye.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Oyuna gelmeyiz ama gerekli cevabı veririz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN