Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlık reçetesiz satışa savaş açtı

Sağlık Bakanlığı, büyüme hormonları, antibiyotikler, antihistaminikler ve antidepresanların reçetesiz olarak satıldığı yönünde şikayetlerin artması üzerine, bu ilaçların bilinçsizce ve amacı dışında kullanımını önlemek amacıyla denetleme başlattı.

Giriş Tarihi: 15.5.2013 12:41 Güncelleme Tarihi: 15.5.2013 12:43
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, illere gerekli denetimlerin yapılması talimatıyla genelge gönderildiği duyuruldu.

Bazı çevrelerce maksatlı şekilde saptırılması üzerine genelgenin hazırlandığı ifade edilen Bakanlık açıklamasında şöyle denildi: "Ülkemizde 26/5/1928 tarihli 1262 İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu ile reçetesiz ilaç satışı yasaktır. Reçete mukabili verilmesi gereken ilaçların reçetesiz satılması, insan sağlığı açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Özellikle erişkinler tarafından büyüme hormonu ilaçlarının endikasyonu dışında (sporcular tarafından doping amaçlı veya vücut geliştirmek üzere, yağ eritici özelliğinden dolayı da kozmetik amaçlı) gittikçe artan oranlarda suistimale açık şekilde bilinçsizce kullanılmakta olduğu, söz konusu ilaçların kullanıcılar tarafından eczanelerden reçetesiz şekilde temin edilebildiği anlaşılmıştır. Mutlaka endokrin uzmanı hekimin gözetiminde ve belirlenen endikasyonlarda uygun görülen dozlarda kullanılması gereken bu ilaçlar kanserojen etki gösterme, kan şekeri dengesini bozma ve tiroid fonksiyonlarını bozma gibi istenmeyen çok sayıda ve ciddi yan etkiler doğurabilmektedir. Ayrıca antibiyotikler, antidepresanlar, antihistaminikler vb. ilaçların reçetesiz olarak satışı ile hasta tarafından bilinçsizce ve suistimale açık şekilde kullanılmasının insan sağlığı ve çevre sağlığı açısından tehlike oluşturabileceği göz önünde bulundurulmalıdır."

SAHTECİLİKLE MÜCADELE BAŞARISI

Bakanlık, vatandaşların ilaca güvenli şekilde erişimini sağlamak amacıyla sürekli çalışmalar yürütüldüğü, uygulamaya geçen İlaç Takip Sistemi ile kaliteli ve sağlıklı ilaca ulaşım ve sahtecilikle mücadele kapsamında büyük başarı yakalandığına işaret edildi. Açıklamada şunları yer verildi: "Halkımızın ilacı hekim tavsiyesi ile yalnızca eczanelerden alma konusundaki hassasiyeti hayati önem taşımaktadır. Bakanlığımız bilinçli ilaç kullanımı konusunda halkımızı bilgilendirmeye yönelik gerekli tanıtımları yapmaya, eczacı ve hekimlerimize yönelik eğitim, izleme ve değerlendirme çalışmaları yürütmeye, halkımızın sağlığı için, insan sağlığını tehdit eden uygulamaları kararlılıkla denetlemeye devam edecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık reçetesiz satışa savaş açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN