Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atalay'dan Reyhanlı açıklaması

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Reyhanlı'daki patlamaya ilişkin Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun çalışmalarını tamamlamadan söylenenlerin yarım kalacağını belirterek, teftişin tamamlanmasının beklenmesi gerektiğini ifade etti. Atalay, olayın failleri ile ilgili olarak, dün mahkemeye sevk edilenlerden 4 kişinin tutuklanma sebebiyle yargıya sevk edildiğini, bunların, büyük oranda işin içinde olan şahıslar olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 16.5.2013 14:42
Ankara Atatürk Kültür Merkezi'ndeki Aksaray Günleri'ne katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, basın mensuplarının sorularını cevapladı. İstihbarat birimleri ile emniyet arasında kopukluğun olduğu yönündeki haberlerin sorulması üzerine Atalay, "O konuda iddialar var. Eğer böyle bir şey varsa teftiş inceleyecek onu. Biliyorsunuz Başbakanlık Teftiş Kurulu ile birlikte İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu çalışmalarını yürütüyor. Böyle durumlarda teftiş gider inceler. Şuna teftişin incelemeleri olmadan, o konuda detaylı inceleme yapılmadan söylediklerimiz biraz yarım kalır. Dolayısıyla onu görmek lazım." diye konuştu.

HATAY VALİSİ İLE CUMHURBAŞKANI'NIN HATAY ZİYARETİNİ KONUŞTU

Oturduğu yerde Hatay valisi ile telefonda görüşen Atalay, görüşmenin içeriğine ilişkin ise Hatay Reyhanlı olayı herkesi derinden üzdüğünü belirterek, kendisinin de ilk olay yerine ulaşan kabine üyelerinden birisi olduğunu, olayı çok yakından takip ettiğini bildirdi. Atalay, şu ifadeleri kullandı: "Biliyorsunuz bugün Sayın Cumhurbaşkanı oraya gidiyor. Şu anda ulaştı oraya. Hatay valisinden onunla ilgili bilgi alıyordum. Uçağı şu anda indi, kendisine İçişleri Bakanımız eşlik ediyor. Orada olayla ilgili bilgi alacak, Reyhanlı'ya gidecek."

"BÜYÜK ORANDA İŞİN İÇ��NDE OLAN KİŞİLER"

Güvenlik ve yargı boyutu ile ilgili olarak da bilgi veren Atalay, "Biliyorsunuz dün gözaltına alınanlardan 8'i mahkemeye sevk edilmişti, tutuklanma talebiyle. Bunlardan 4'ü tutuklandı, 4'ü serbest bırakıldı. Bugün de kalan 4 kişi yargıya sevk ediliyor, tutuklanma talebiyle yine. Onlarla ilgili gelişmeleri de göreceğiz. Ama büyük oranda işin içinde olanlar, tutuklanmış oldu. Şimdi halen yakalanması devam eden kişiler var." şeklinde konuştu.

"KİMLİĞİ TESPİT EDİLEMEYENLERLE BİRLİKTE ÖLÜ SAYISI 51"

Hayatını kaybedenlerin sayısının 51'e yükseldiğini aktaran Atalay, dün 52 rakamının basında yer aldığını, bunun yanlış olduğunu söyledi. Şu ana kadar kimliği tespit edilememişler de dahil hayatını kaybeden 51 vatandaşın olduğunu kaydeden Atalay ama halen kimliği tespit edilemeyen vatandaşların olduğunu vurguladı.

"YAYIN YASAĞI HEDEFİNE ULAŞTI"

Yayın yasağında gelinen noktaya ilişkin değerlendirmede de bulunan Atalay, yayın yasağının, soruşturmanın daha iyi yürümesi için uygulandığını belirterek, faillerin iyi takip edilmesi, olay yerinin sağlıklı şekilde incelenmesi açısından hedefine ulaştığını dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atalay'dan Reyhanlı açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN