Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDP: Eve dönüş için henüz erken

BDP Genel Başkanı Demirtaş, "Eve Dönüş Yasası"nın sürecin üçüncü aşamasının konusu olduğunu belirterek, "Acil bir konu değil" dedi

Giriş Tarihi: 16.5.2013
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis'te bir grup gazeteci ile yaptığı sohbette, çekilme ve gündemdeki siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Demirtaş, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan "Eve Dönüş Yasası"nın esnetilebileceği açıklamalarına "Eve dönüş sürecin üçüncü yani son aşamasının konusu. Bu acil bir konu değil. Çekilmenin belirli bir aşamasında Kandil, İmralı ziyareti olabilir" şeklinde karşılık verdi. Demirtaş Genelkurmay'ın "çekilenleri görmedik" açıklamalarını ise "Çekilenler de onları görmemiş. 'Gördük, gidiyorlardı el salladık' diyebilirler mi? Kendileri güvenlikten sorumlu, siyasetten sorumlu bir kurum değil. Hükümet, bir süre sonra çekilip çekilmediklerini açıklamak durumunda. Bu konuda siyasi bir rapor hazırlamalı" değerlendirmesinde bulundu. BDP tabanında hükemete karşı kaygıların giderildiğini belirten Demirtaş, federasyon ve özerlik istemenin yanlış bir şey olmadığını dile getirerek "Valiler seçimle mi iş başına gelecek tartışmak lazım. Ülke 81 vilayete bölünmüş durumda. Biz de idari bir yapı öneriyoruz. 20 bölge meclisi olsun demek bölmek değil" dedi. Reyhanlı'daki bombalı saldırılarda hedefin çözüm süreci olmadığını belirten Demirtaş, "Sınır güvenliği konusunda tedbirler alınmalı. Suriye'deki meseleyi buraya taşımak için bu tür şeyler yapılabilir. Suriye politikasında inançları, kimlikleri kapsayan bir politika geliştirirken Alevi ve Kürtleri rahatlatırsınız.

'PANELE İZİN VERMEDİ'
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Demirtaş'ın konuşmacı olarak katılımıyla, Dicle Üniversitesi'nde çözüm süreci konulu bir panel yapılmak istendiği ancak üniversite rektörünün izin vermediğini ifade etti. Balüken "Panele; hükümete ya da o rektörün ilişkide olduğu çevrelere yakın isimler çağrılı olsaydı, üniversitenin imkânlarını seferber eder, kırmızı halı döşerdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP: Eve dönüş için henüz erken
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN