Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan ile Obama iki saat görüşecek

ABD'de yüksek protokolle karşılanan Erdoğan, Başkan Obama ile Suriye, Serbest Ticaret Anlaşması, İran, Kuzey Irak ve İsrail-Filistin barışı konularını konuşacak

Giriş Tarihi: 16.5.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti, çok özel konuklara uygulanan yüksek protokolle başladı. Erdoğan, bugün ABB Başkanı Barack Obama ile yapacağı görüşme için özel dosyalar hazırladı. Ajandada, "Suriye, Irak, İran, Ortadoğu barışı ve transatlantik ekonomik işbirliğine Türkiye'nin katılımı" başlıkları var. Erdoğan için önceki gece Washington'daki Joint Base Andrews Naval havaalanında askeri tören düzenlendi. Beyaz Saray'da da tören kıtası tarafından karşılanacak olan Erdoğan ABD Başkanı Obama ile önce heyetler arası görüşmede daha sonra da akşam yemeğinde bir araya gelecek. Beyaz Saray'da gerçekleşecek akşam yemeği için liderlerin programında iki saatlik süre ayrıldı. Uzun görüşmede masaya gelmesi beklenen konular şöyle:

ESAD'SIZ SURİYE

Erdoğan, görüşmede Esad yönetiminin bölgeye istikrarsızlık ve terör ihraç ettiğini, son olarak Reyhanlı'daki bombalı saldırıda da bunun görüldüğünü vurgulayacak ve kendi halkı ile savaşan rejimin kimyasal silah kullandığına ilişkin bulguları gündeme getirecek. Ankara, Esad'sız senaryonun hayata geçmesi için Obama'nın aktif desteğini istiyor. Eli kana bulaşmamış Baas üyelerinin geçiş sürecinde rol oynamasına ise sıcak bakılıyor.
ABD'nin AB ile imzalayacağı Transatlantik Ticaret ve Yatırım Anlaşması'na Ankara özel önem veriyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye ziyareti sırasında bu anlaşmanın Türkiye ile de imzalanacağı taahhüdünü verdi. Ancak Ankara'nın isteği AB-ABD arasındaki anlaşmada da bu taahhüdün yansıtılması.
İran'ın, Suriye'deki rejim yanlısı tutumu da gündeme gelecek konular arasında. Ayrıca "nükleer müzakerelerde" gelinen aşamada değerlendirilecek. İran'ın nükleer programının barışçı çizgiye çekilmesi için diplomatik imkanların kullanılması ve diyalogdan vazgeçilmemesi mesajı verilecek.
Görüşmede Irak'ta hem merkezi hükümet hem de bölgesel yönetimle ilişkiler masada olacak. Türkiye'nin, Kuzey Irak'la enerji alanındaki işbirliğinin Irak'ın çıkarlarına da hizmet ettiği hatırlatılacak. Erdoğan, Irak Başbakanı Maliki'nin, ülkesindeki farklı grupları dışlayan siyasetinin yarattığı risklere de değinecek.
Bölgede barış için Obama'nın İsrail hükümeti üzerinde baskısını artırması istenecek. "Filistin'in birliği için de birlikte hareket etmeliyiz. Böylece Hamas'ın siyasal dönüşümü başlayabilir. ABD'den, Filistin Devlet Başkanı Abbas'ı da teşvik etmesini bekliyoruz" mesajı verilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan ile Obama iki saat görüşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN