Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Grup Yorum üyesine 6 yıl hapis

Giriş Tarihi: 16.5.2013 15:41 Güncelleme Tarihi: 16.5.2013 15:58

Grup Yorum üyesi Seçkin Taygun Aydoğan'ın da aralarında olduğu 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılandığı dava karara bağlandı.

'DHKP/C terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, emniyet güçlerine görevini yaptırmamak için direnmek' suçlarından 6 yıl 15 gün hapisle cezalandırılan Aydoğan, cezaevine kaldığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Grup Yorum üyesi Seçkin Taygun Aydoğan, Cemray Baş ve Melis Çitlioğlu ile başka suçtan tutuklu Eser Morsümbük ve Gürkan Türkoğlu hazır bulundu. Duruşmada söz alan sanık Seçkin Taygun Aydoğan, tahliyesine ve beraatına karar verilmesini talep etti. Davaya konu olan eylem yerinde çekilen ve tutuklanmasına neden olan fotoğraftaki kişi 'herkese benzeyebilir' diyen Aydoğan ' O kişinin ben olduğum kanaatine nasıl varılıyor anlamıyorum. Adli Tıp'ta gönderdiği raporda 'bu fotoğraf ile tespit yapılamaz' dedi. Zaten beni gözaltına alan polislerde yanımda 'Göstericiler arasında bu vardı, yoktu' diye tartıştı. Benim emniyette kaydım var diye aldılar' dedi.

Sanıklardan Cemray Baş da, 'Okulumuza gidemiyoruz. Parasız eğitim isterken eğitim hakkımızı elimizden aldılar' diyerek beraatını istedi. Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmeyerek beraatlarını talep etti.

Davayı karara bağlayan Mahkeme Heyeti, sanıklar Eser Morsümbül, Cemray Baş, Gürkan Türkoğlu, Seçkin Taygun Aydoğan, Melis Ciddioğlu ve Haza Kaya'nın 'terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, 13 Aralık 2011'de katıldıkları eylemde emniyet güçlerine görevini yaptırmamak için direnmek ve eylemde polis araçlarına taş atarak mala zarar vermek' suçlarından 6 yıl 15 gün hapisle cezalandırdı.
Sanıkların 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan açılan davalarının ise ertelenmesine hükmeden mahkeme, 3 tutuklu sanığın tahliyesine karar verdi.

Tahliye edilen sanıklara yurtdışı çıkış yasağı kondu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Grup Yorum üyesine 6 yıl hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN