Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül'den flaş açıklaması

Cumhurbaşkanı , 'daki bombalı saldırılarla ilgili "Bugün bu acıyı en derinden hissettiğimi, devletimizin bütün imkanlarıyla halkımızın yanında olduğunu göstermek için buradayım" dedi.

Giriş Tarihi: 16.5.2013 13:14 Güncelleme Tarihi: 16.5.2013 15:05
Gül, Kaymakamlığını ziyaretinin ardından yaptığı konuşmada, Reyhanlı'da çok hunharca ve vahşice gerçekleştirilen terör olayında çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini belirterek öncelikle yaşamını yitiren vatandaşlara Allah'tan rahmet diledi. Olayda Türk vatandaşı olmayanların da hayatını kaybettiğini ifade eden Gül, şunları kaydetti:

"Herkese, vatandaşımız olmayan kişiler de vardı. Hepsine Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı diliyorum. Bütün Reyhanlı halkına başsağlığı diliyorum ve bütün acılarını herkesin paylaşıyorum. Yaralılara da Allah'tan acil şifalar diliyorum. Bugün bu acıyı en derinden hissettiğimi, devletimizin bütün imkanlarıyla halkımızın yanında olduğunu göstermek için buradayım. Bu olay gerçekten çok üzücüdür. Acısı çok derindir. Türkiye'de tek hamlede yapılan terör olaylarında, en çok kayıp verdiğimiz ve en çok acı çektiğimiz bir olaydır. Bu olayı teşvik edenler, yapanlar, yardım edenler, herkesi şiddetle lanetliyorum. Ve bütün milletimizin de şunu bilmesini istiyorum ki; bu terör olayını yaptıranlar, yapanlar, yardımcı olanlar eninde sonunda cezalarını göreceklerdir. Devlet olmanın yüklediği sorumluluk ve kararlılıkla bu olay sonuna kadar bütün detaylarıyla açıklanacaktır ve aydınlatılacaktır."

"DEVLET SORUMLULUĞU NEYİ GEREKTİRİYORSA BU MUHAKKAK YAPILACAK"

Cumhurbaşkanı , Reyhanlı'daki bombalı saldırılarla "Devlet sorumluluğu ve kararlılığı neyi gerektiriyorsa bu muhakkak yapılacak. Bu olayın içinde, dışında, bir şekilde kimler bulaştıysa, kimler teşvik ettiyse hesabı sorulacaktır" dedi. Gül, Reyhanlı Kaymakamlığını ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, şu anda emniyet ve istihbarat birimlerinin gerekli teknik çalışmaları yaptıklarını, delilleri somutlaştırma çalışmaları içerisinde olduklarını söyledi.

Bütün bu bulgular, bilgiler ve delillerin, mahkemelerde yargı kararıyla kesin neticeye ulaştırılacağını ifade eden Gül, şunları kaydetti:

"Ama şunun bir kez daha bilinmesini isterim; devlet sorumluluğu ve kararlılığı neyi gerektiriyorsa bu muhakkak yapılacak. Bu olayın içinde, dışında, bir şekilde kimler bulaştıysa, kimler teşvik ettiyse hesabı sorulacaktır. Bu olayın Reyhanlı'da bölgemizde yapılmasının da muhakkak ki amaçları vardır. Hatay ilimizin özel hassasiyetlerini bilenler, halkımızı kışkırtmak, birbirine düşürmek, en büyük amaçları budur. Ayrıca bir gerçek daha vardır, Suriye'de olup bitenler hepimizi derinden üzmektedir. Her şeyden önce bir ülkenin, komşu bir ülkenin kendi kendini tüketiyor olması elem vericidir. Yüz binlerce insan hayatını kaybetmiştir, milyonlarca insan evini barkını terk etmek durumunda kalmıştır. Şüphesiz ki evini, barkını terk etmek durumunda kalan insanların ilk gideceği yer neresidir? Komşusu olacaktır. Bildiği yer olacaktır. Hatay, Reyhanlı birçok akrabalık bağlarının olduğu, ortak kültürümüzün olduğu bir yerdir. Dolayısıyla evini barkını terk eden, terk etmek durumunda kalan, can derdine düşen insanların ilk sığınacakları yer de komşusu olacaktır. Bu bağlamda bütün Hatay'a ve Reyhanlı'ya özellikle teşekkür etmek istiyorum. Reyhanlı bu alicenaplığı göstermiştir ve can derdine düşüp evini barkını terk eden insanlara misafir etmiştir ve misafir etmektedir. Bundan dolayı bütün vatandaşlarımı bu asil davranışlarından dolayı tebrik etmek istiyordum. Bunlar her milletin asalet defterine yazılır."

Cumhurbaşkanı Gül, Allah'ın hiç kimseyi evinden barkından edecek hale getirmemesini dileyerek "Hiç kimse evini, barkını arzu ederek, bilerek, isteyerek terk etmez. Ancak can derdiyle olur bu işler. Onun için burada büyük bir olgunluk göstermemiz gerekir. Türkiye olarak da üstümüze düşen insanlığın gereğini yapıyoruz" dedi.

GÜL PATLAMA BÖLGESİNDE İNCELEMEDE BULUNDU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırıların yaşandığı bölgede incelemede bulunarak, vatandaşlara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Reyhanlı Belediye binası yakınındaki ilk patlama yerindeki incelemelerinin ardından, gazetecilerin sorusu üzerine "Reyhanlı halkına geçmiş olsun diliyorum, başsağlığı diliyorum. Acımız tabi çok büyük. Hastanede olanlara da acil şifalar diliyorum. Reyhanlı'nın ileri gelenleriyle fikir alışverişinde bulunduk" dedi.

İncelemelerinin tamamladıktan sonra belediye hizmet binası önünde toplanan kalabalığa hitap eden Gül, patlamalarda ölenlere Allah'tan rahmet ve vatandaşlara sabır diledi.

Vatandaşlardan sağduyulu olmalarını isteyen Gül, "Maalesef bu canice, hunharca işi yapanlar kötü niyetli insanlardır. Devletimiz bunları ortaya çıkaracaktır ve hesabını soracaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Sizden ricam şu; Bu zor günler sağduyulu olmak, aklı selim sahibi olmak, birlik ve beraberliği muhafaza etme günüdür. Bu kirli işlerin tek amacı bizim aklı selimimizi kaybetmemiz ve kışkırtmalar, söylentiler ve yalan yanlış yazılarla hiç olmayacak işleri yapmamızdır" diye konuştu.

Bazı vatandaşların "yapamazlar" diye bağırmaları üzerine Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yapamazlar, Allah razı olsun. Bu konuda değerli Reyhanlılı vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Ayrıca şunu da söylemek isterim. Komşumuzda olup bitenler üzücüdür tabi. Allah etmesin, kimse evini barkını bırakıp gitmek istemez. Evini, barkını terk etmek durumunda olup da komşusuna sığınanlara da sizler en büyük asaleti gösteriyorsunuz. Bundan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Devlet de millet de bütün kamu görevlileri de tabi ki üzerinizde bir yük var. Bu yükü azaltmak için ellerinden gelen her şeyi yapacak. Böyle mübarek bir günde aranızda olduğum için çok mutluyum. Hepinize tekrar başsağlığı diliyorum. Allah hepimizi büyük acılardan korusun. Bir daha böyle acı yaşatmasın."

"GÜN BİRLİK VE BERABERLİK GÜNÜDÜR"

Nüfus artışı birden bire olunca, bunun kötü niyetliler için potansiyel bir durum ortaya çıkardığına dikkati çeken Gül, şöyle devam etti:

"Bu açıdan böyle bir olayın buralara yapılması, başka bir bağlantıdan kötü niyetleri olan insanların ve yapıların işidir. O açıdan burada bir kez daha bütün vatandaşlarıma hatırlatmak istiyorum. Sakın bu oyunlara hiç gelmeyelim. Gün bugündür, sağduyulu olma günüdür. Birlik beraberlik ve dayanışma içinde olma günüdür. Ayrılıklar, farklılıklar tabii ki olacak. Türkiye demokrasisiyle, hukuk devleti olmakla övünen bir ülkedir. Böyle bir ülkede çoğulculuk vardır farklı fikirler olur. Ama sözlerimizin nereye gideceğini, sözlerimizin neticesinin nasıl etki göstereceğini hep bilerek hareket etmemiz, o bakımdan vatandaşlarımızın gösterdiği bu olgunluğa hep yaraşır şekilde hareket etmemiz gerekir. Bütün vatandaşlarımın bir kez daha dikkatini çekiyorum gün birlik günüdür. Gün birliğimizi, beraberliğimizi hep beraber muhafaza etme günüdür. Yanlış insanlar, yanlış yapanlar her yerden çıkabilir. Bunlar emniyetin işidir, istihbarat teşkilatlarının işidir. Onları bulacak, çıkartacak ve mahkemeye getirecek. Hiç kimse yaptığının karşılıksız kaldığını görmeyecek. Buna emin olabilirsiniz."

Gül, böyle olağanüstü gelişmelerin olduğu bir yerde kamu hizmetlerinin çok daha titizlikle, çok daha olağanüstü imkanlarla yapılmasının da kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Bu bakımdan hükümetin, yerel yönetimlerin, bakanlıkların üzerlerine düşeni yaptıklarını yapmaya da devam edeceklerini kaydeden Gül, "Ben bir kez daha böyle acılı bir günde bütün Reyhanlılı vatandaşlarımızın acılarını paylaşıyorum. Kendilerine bir kez daha geçmiş olsun diyorum. Bu mübarek günde, Regaip Kandili'nde bütün dualarımız hayatlarını kaybedenlerle olacaktır. Başka acılar, başka sıkıntılar tabii ki çekmemek için elimizden gelen teyakkuzu, elimizden gelen bütün dikkati hep beraber göstereceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül'den flaş Reyhanlı açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN