Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kerry'den Erdoğan'a hoşgeldin sürprizi

Giriş Tarihi: 16.5.2013 21:27 Güncelleme Tarihi: 16.5.2013 21:39
ziyaretini sürdüren , Obama ile görüşmesinden sonra Obama'nın yardımcısı Biden ile yemeğe katıldı.

Yemekte açıklamalarda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, göreve geldikten sonra Türkiye'ye çok ziyarette bulunduğunu kendi evine bile ancak iki kez gidebildiğini söyledi.

Kerry, Türkiye'yi ziyaretinde çok büyük bir konukseverlik gördüğünü, kendisine gösterilen misaferliğe karşılık burada konuklarını ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Kerry, görev geldiğinin hemen ertesinde Türkiye'de yaşanan olayda Türk koruma görevlisinin ABD personeli için hayatını kaybettiğini söyledi.

Türkiye'nin çocuklarını en fazla ABD'ye gönderen ülkelerden biri olduğunu, bu çocuklar arasında, Erdoğan, Gül ve Davutoğlu'nun çocuklarının da bulunduğunu söyledi.

Türk girişimcilerin ABD'de büyük başarılar gösterdiğini anlatan Kerry, ABD'ye okumak için giden bir Türk'ün tek kelime İngilizce bilmeden ticarete atıldığını Çobani markasıyla birlikte bugün 3 bin kişiyi çalıştırdığını ve gelirinin belli bir oranı da kimsesizlere adadığını söyledi. Kerry konuşmasına Türk atasözünü Türkçe söyledi "Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur. Vashington'a hoşgeldiniz" dedi.

Kerry, Başkan Yardımcısı Joe Biden ile birlikte uzun yıllar siyaset yaptıklarını ve bugün yine devlet yönetiminde birlikte olduklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin dış politikasının ana eksenleri: Barıştır, adalettir ve en önemlisi de vicdanla düşünme üzerine inşa edilmiştir. Bizler kısa süre önce Boston Maratonu'nda yaşanan olayda nasıl canımız yandıysa Anneler Günü'nde kadınlar üzerine sıkılan kurşunlarda nasıl canımız yandıysa şu anda Suriye'de olanlar noktasında da canımız o şekilde yanmaktadır" dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile öğle yemeğinde bir araya gelen Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Türkiye-ABD ilişkilerinin tarihine ilişkin hatırlatmalarda bulundu.

Washington Anıtı'ndaki Sultan Abdülmecid'in ifadelerini hatırlatan Erdoğan, "Anıtın biraz ilerisinde karşınıza Kore savaş anıtı çıkar. Kore savaşında yaşamlarını kaybeden fedakar askerler için yapılan bu anıtta 60 yıl önce omuz omuza savaşan iki ülkenin bayrakları yan yana dalgalanıyor. Kore anıtını geride bırakıp ABD kongresine vardığınızda sizleri Kanuni Sultan Süleyman'ın portresi selamlıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kerry'den Erdoğan'a hoşgeldin sürprizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN