Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör örgütü değil 'Pelitli çetesi'

Yargıtay, Dink davasında yerel mahkemenin 'örgüt yok' kararını bozdu. Yasin Hayal ve arkadaşlarının 'mafya tipi suç örgütü' olduğu sonucuna varan Yargıtay'ın kararıyla sanıklara 6 yıl daha fazla ceza verilebilecek

Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, Hrant Dink Cinayeti davasında kararını açıkladı. İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 18 sanık hakkında silahlı terör örgütü suçundan beraat kararı vermişti. Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi ise "Sanıklar suç işlemek için örgüt kurmuşlardır ama bu Anayasal düzene yönelik değildir, siyasi ve toplumsal yönü yoktur" dedi. Daire, sanıklardan; Yasin Hayal, Erhan Tuncel, Ersin Yolçu, Ahmet İskender ve Zeynel Abidin'in, mafya tipi örgütlenmelerin cezalandırılmasında uygulanan TCK'nın 220'inci maddesine göre de mahkum edilmeleri gerektiğini savundu. Osman Hayal'in durumunun yeniden değerlendirilmesini isteyen Daire, diğer sanıklardan 3'ü hakkındaki örgüt suçundan beraat kararını onarken, 7'sinin yargılandığı "örgüte yardım" suçunun zamanaşımına uğramış olduğuna karar verdi. Karar, sanıklara en fazla 6'şar yıl daha hapis cezası verilmesi sonucunu doğrucak.

MÜEBBETE ONAMA

Yargıtay dairesi, Yasin Hayal'in, Dink'in öldürülmesini azmettirmekten aldığı 'ağırlaştırılmış müebbet' cezasını ise onadı. Daire, Hayal'in yazar Orhan Pamuk'a "akıllı ol" sözünü "ölümle tehdit" olarak nitelendirerek 3 aylık cezayı az buldu ancak aleyhte temyiz olmadığı için kararı onadı. Daire, Tuncel'in, 2004'te Mc. Donalds'a konulan patlayıcıları imal etmekten aldığı 5 yıl hapis cezasını onadı. Yargıtay dairesi Tuncel'in, Zeynel Abidin ile birlikte "cinayete yardım"dan yargılanmalarına da karar verdi. Daire ayrıca Mc. Donalds'ın bombalanması sırasında yaralanan 6 kişi için Tuncel'e 6 kez "adam öldürmeye teşebbüs"ten ceza istedi.

PELİTLİ'NİN ÇOCUKLARI

Yargıtay, tanışıklıkları Trabzon'un Pelitli beldesinde başlayan sanıkların "örgüt" haline gelmesinin 2004'te Trabzon'daki Mc. Donalds'ın bombalanması eylemi öncesine denk düştüğünü, Erhan Tuncel ile Yasin Hayal'in suç işlemek için kurduğu ilişkinin örgüte dönüştüğüne işaret etti.

'6.5 YIL ÖNCESİNE DÖNDÜK'
Yargıtay dairesinin kararını değerlendiren Orhan Dink, "Yıllardır bir arpa boyu yol alınamadı. Böyle bir kararı bekliyorduk. Bir ara formül olarak çıkmış gibi gözüküyor. Hukukçularımızla değerlendirip ona göre hareket edeceğiz" dedi. Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin ise "Cinayetle ilgili kamu görevlileri yargı önüne çıkmadan cinayet çözülmez. Şimdi 6.5 yıl sonra başlangıçtaki noktadan birkaç adım daha gerideyiz" diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise şunları söyledi: "Tabii sanıkların aleyhine bir karardır. Bundan sonraki kısmını ilk derece mahkemesinin yargılama sürecinde göreceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör örgütü değil 'Pelitli çetesi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN