Tuncay Özkan savunmasını yaptı

Giriş Tarihi: 16.5.2013 16:02

"Ergenekon" davasında tutuklu yargılanan gazeteci Tuncay Özkan, esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmasını yaptı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada konuşan Özkan, mütalaada, sahibi olduğu Kanaltürk televizyonunda "Ergenekon terör örgütü" adına kara propaganda yapmakla suçlandığını söyledi.

"Kara, mor, tutuncu propaganda yaptığım hepsi yalan" diyen Özkan, mali baskılardan dolayı televizyonu satmak zorunda kaldığını belirtti.
Özkan, Cüneyt Arcayürek ile yaptığı ve Kanaltürk'te yayınlanan "Politika Durağı" programında tamamen yanlış anlamadan kaynaklanan bir sorun yaşandığını ifade ederek, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün, kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle "Türklüğü, cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarının aşağılanmasını" düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesinden dava açtırdığını kaydetti.

Tutuklu yargılanan dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu'nun Adalet Bakanlığına baskı yaparak, davanın açılmasını sağladığını ifade eden Özkan, "Özkök, zorlayarak hakkımda dava açtırdı. Zorlayarak diyorum, çünkü Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliğinin ilk suç duyurusunda, Şişli Savcılığı kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermiş. Yetinmeyen Genelkurmay Askeri Savcılığı bir kez daha bu karara itiraz etmiş ve bu sefer dava açılmıştır. Bu davada hakkımda beraat kararı verilmiştir" dedi.

Özkan, Çubuklu'nun programda söylenen bir kelimeyi tipeksle silerek, değiştirmesi üzerine söz konusu davada yargılandığını iddia etti.
Mütalaada, siyaset ve sivil toplum örgütü çalışmalarının suç unsuru gibi gösterildiğini belirten Özkan, 2007'de Ankara, İstanbul, ve İzmir'de düzenlenen cumhuriyet mitinglerine milyonlarca kişinin katıldığını anlattı.

"YOK OLMAK ÜZEREYİM"

Özkan, "Yine yapacağız, idamsa idam, korkmuyorum" ifadelerini kullandı. Kendisinin ruhsatsız silahı olmadığını, mütalaada ise ruhsatsız silah ve mermi bulunduğu suçlaması yapıldığını anlatan Özkan, silahının ruhsatını mahkemeye sunduğunu anlattı.

Depodaki 32 ruhsatsız merminin kendisine ait olduğunun iddia edildiğini belirten Özkan, "Ruhsatsız mermi ne demektir?" diye konuştu.

Tuncay Özkan, gazetecilik mesleği gereği her kesimden tanıdıkları olduğunu, farklı düşüncelerdeki siyasetçilerle görüştüğünü belirterek, tutuklandıktan sonra eski başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan'ın, avukatı Salih Çelen'i yanına gönderdiğini dile getirdi.
Özkan, avukat Çelen'in, "Erbakan size dua ediyor" dediğini aktardı.

Bu davada olmayan suçlamalarla karşı karşıya kaldığını ifade eden Özkan, "Yokun yok olduğunu anlatmak için yok olmak üzereyim" dedi.
Savunmasını "Neden Sayın Başkan neden? Neden Tuncay Özkan'dan korkuyorlar?" sorusuyla tamamlayan Özkan, savunmasını avukatının getirdiğini söylediği gelincik çiçeğini yakasına takarak yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuncay Özkan savunmasını yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN