Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cezasını görecekler

Saldırılar sonrası yaralarını sarmaya çalışan 'yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül "Yaptıranlar, yapanlar, yardımcı olanlar eninde sonunda cezalarını göreceklerdir" dedi

Giriş Tarihi: 17.5.2013
, 11 Mayıs'ta çifte bombalı saldırıda 51 kişinin hayatını kaybettiği, 100'den fazla kişinin yaralandığı Hatay'ın ilçesini ziyaret etti. Olay yerini gezen, yaralıları, taziye çadırlarını ziyaret edip vatandaşlarla sohbet eden Gül, yaptığı açıklamada birlik ve beraberlik mesajları vererek şunları söyledi:
EN ÇOK ACI ÇEKTİĞİMİZ OLAY: Herkese Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı diliyorum. Bütün Reyhanlı halkına başsağlığı diliyorum ve bütün acılarını herkesin paylaşıyorum. Yaralılara da Allah'tan acil şifalar diliyorum. Türkiye'de tek hamlede yapılan terör olaylarında, en çok kayıp verdiğimiz ve en çok acı çektiğimiz bir olaydır. Bütün milletimizin şunu bilmesini istiyorum ki; bu terör olayını yaptıranlar, yapanlar, yardımcı olanlar eninde sonunda cezalarını göreceklerdir. Devlet olmanın yüklediği sorumluluk ve kararlılıkla bu olay sonuna kadar bütün detaylarıyla açıklanacaktır ve aydınlatılacaktır.
AMAÇ HALKIMIZI KIŞKIRTMAK: Bu olayın Reyhanlı'da bölgemizde yapılmasının da muhakkak ki amaçları vardır. Hatay ilimizin özel hassasiyetlerini bilenler, halkımızı kışkırtmak, birbirine düşürmek, en büyük amaçları budur. Evini, barkını terk etmek durumunda kalan insanların ilk gideceği yer neresidir? Komşusu olacaktır. Hatay'a ve Reyhanlı'ya özellikle teşekkür etmek istiyorum. Reyhanlı bu alicenaplığı göstermiştir. Bunlar her milletin asalet defterine yazılır.
99 OLAYI ÖNLERSİNİZ, BİR TANESİ KAÇAR: Emniyet teşkilatımız ve Milli İstihbarat Teşkilatımız hep koordineli çalışmıştır, çalışmaya da devam etmektedir. Tabii ki teşkilat, bugün zanlı olarak mahkemelere taşınan isimleri zaten takibe almışlardı. Bu tip bazı eylemlerin olabileceğinden kuşkulanıyorlardı. Her iki teşkilatın da bu yönde uyarıları ve çalışmaları var. Burada şunun düşünülmesini isterim; 100 tane olaydan 99'unu önlersiniz, bunları duyurmazsınız. Ama bir tanesi elden kaçınca bu acılar çekilir, durum budur. Şüphesiz hepimizin görevi yüzde 100 başarılı olmaktır. Deliller, teknik deliller böyleyken nasıl oldu da kaçtı ve gerçekleşti bununla ilgili de bütün çalışmalar, araştırmalar, incelemeler, soruşturmalar tabii ki yapılıyordur ki bir daha bu tip şeyler olmasın diye.
GÜNÜ GELDİĞİNDE HERKES GÖRÜR: Türkiye'nin kategorisi demokrasi ve hukuktur. Bu ama hiçbir zaman Türkiye'nin caydırıcılığını zedeleyecek bir şey de olamaz, devlet olmanın sorumluluğu ve yükümlülüğüdür. Türkiye, Suriye'de olup bitenlerin, kaosun Türkiye'ye taşınmasına, buna asla müsaade etmeyiz. Reyhanlı'dan ayrılan Gül, Hatay'da tedavi gören yaralıları da ziyaret ettikten sonra şehirden ayrıldı.

Murat KARAMAN-Ziya RAMOĞLUYaser ÇAPAROĞLU-Ufuk KÖROĞLU / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cezasını görecekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN