Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Danıştay saldırısının 7. yılında Özbilgin anıldı

Danıştaya düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin, mezarı başında anıldı.

Giriş Tarihi: 17.5.2013 16:39
Karşıyaka Mezarlığı'ndaki anma törenine, Özbilgin'in eşi Sema ile oğulları Gökhan ve Serkan Özbilgin, ailenin yakınları, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu ve Danıştay mensupları katıldı. Özbilgin'in mezarı başında Kur'an-ı Kerim okundu.

Karakullukcu, törenin ardından yaptığı konuşmada, "Adalet, toplumun her ferdine, toplumun kendisine lazım olan bir kavram. Ekmek, su nasıl ki insan hayatında önemliyse toplum bilinci içinde yaşamak için de adalet şarttır" diye konuştu.

Hakimlerin kararları keyiflerine, düşüncelerine göre değil yasalara göre verdiğini ifade eden Karakullukcu, ancak mutlaka hakimlerin, düşünce ve kanaatlerini, akış tarzına göre olaya adapte ettiğini, bunun sonucunda kararın ortaya çıktığını söyledi.

Bu kararın her zaman hak sahiplerini, kamu vicdanını beklenen düzeyde memnun etmeyebileceğini dile getiren Karakullukcu, şunları kaydetti:
"Ancak demokrasinin güzelliği buradadır. Elbette eleştirebilirsiniz ancak buna itaat etmekten de geri kalmazsınız. Neden? Kamu düzeninin iyiliği için. Tanımazlık edemezsiniz. Çünkü artık bağlayıcı kararlardır. İşte meslektaşımız böyle bir görevde bulunduğu sırada, hatta görevi başında menfur bir saldırıya uğramıştır. Burada yapılan saldırı, sadece Danıştay mensuplarına değil bütün yargı camiasına, hatta ve hatta cumhuriyetin temellerine yapılmıştır. Bu, toplumun her ferdini ilgilendiren bir saldırıdır. Bu menfur saldırıyı kınamak için bir kez daha burada toplandık. Özbilgin'e Allah'tan rahmet diliyorum."

Karukullukcu, bir gazetecinin "Sizce cinayetin sır perdesi aralanabildi mi" sorusu üzerine yargılamanın devam ettiğini hatırlattı.

Şu anda her şeyin yargının önünde olduğunu belirten Karakullukcu, "Başkan dahi olsak, yargının önündeki bir konuya müdahale etmemiz veya söz söylememiz bize uygun düşmez. Bekleyeceğiz. Adaletin dışında uygulayacağımız başka bir kuralımız yok. Neyse o" dedi.

Sema Özbilgin de "Eşimin ve tüm şehitlerin önünde saygıyla eğiliyorum. Diyecek, yapacak bir şey yok. 7 yıl geçti ama ateş düştüğü yeri yakıyor" ifadelerini kullandı. Özbilgin, soru üzerine, dava henüz sonuçlanmadığından konuyla ilgili konuşmayacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Danıştay saldırısının 7. yılında Özbilgin anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN