Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad'sız Suriye için mutabakata vardılar

Beyaz Saray'daki tarihi görüşmenin bir numaralı gündem maddesi Suriye oldu. İki lider, Esad'sız çözüm için anlaştı. Başbakan Erdoğan: "Esad'ın gitmesi, muhalefetin desteklenmesi ve ülkenin terör alanı olmaktan çıkarılması için görüş birliği içindeyiz."

Giriş Tarihi: 17.5.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama Beyaz Saray'da yaptıkları görüşmede "Esad'sız Suriye" konusunda tam bir mutabakata vardı. İki lider, görüşme sonrası Beyaz Saray'ın bahçesinde yaptıkları basın toplantısında Esad'ın gitmesi, muhalefetin desteklenmesi, Suriye'nin terör örgütlerinin faaliyet sahası olmasının engellenmesi, kimyasal silahların kullanımının önlenmesi ve bütün azınlıkların güvenliğinin sağlanması konusunda görüş birliği içinde olduklarını açıkladı. Erdoğan, görüşmelerin kapsamını "tarihi" olarak niteledi. Reyhanlı saldırısını şiddetle kınayan Başkan Obama ise Esad'ın gidişi için sihirli formül olmadığını ancak askeri ve diplomatik seçeneklerin masada olduğunu, Türkiye ile yakın çalışmayı sürdüreceklerini kayda geçirdi. İki liderin basın toplantısında ön plana çıkan başlıklar şöyle:

ERDOĞAN
İLİŞKİLERDE TARİHİ GÜN:
Türkiye-ABD ilişkileri açısından tarihi bir gün yaşadığımıza inanıyorum.
SURİYE'DE GÖRÜŞ BİRLİĞİ: Suriye bir numaralı konumuzdu. Burada düşüncelerimizin örtüştüğünü Sayın Başkan'ın ifadesinde de dinledik. Bu konuyu daha detaylı ele alacağız. Suriye'de kanlı sürecin sonlandırılması halkın meşru taleplerini karşılayan yeni bir yönetimin inşası konusunda ABD ile tam bir mutabakat içindeyiz. Bu noktada muhalefetin desteklenmesi ve Esad'ın gitmesi, Suriye'nin terör örgütlerinin faaliyet sahası olmasının engellenmesi, kimyasal silahların kullanılmasının önlenmesi, bütün azınlıkların güvenliklerinin temin edilmesi öncelik arz etmektedir.
KİMYASAL TEHLİKE: Kimyasal silahlar konusu ve kullanılan füzeler konusunda belge, bilgileri ilgili birimler birbiri ile paylaşıyor. İngiltere de bu tür belgelere sahipler aramızda bu konuları paylaşıyoruz. Vakti saati geldiğinde aktarmak suretiyle kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlamış olacağız. Süreci ilgili birimlerimizle sürdüreceğiz.
TERÖRLE MÜCADELE: Sayın Başkan'ın şahsında tüm Amerikan halkına Boston'daki terör saldırısı nedeniyle başsağlığı dileğimi iletmek istiyorum. Uzun yıllardır terörle mücadele eden bir ülke olarak ABD'nin ve halkının hissiyatını yakından anlıyoruz. Türkiye ve ABD olarak terörle ortak mücadelemizi sürdürme konusunda son derece kararlıyız. Türkiye ve ABD, Ortadoğu'dan Balkanlar'a Doğu Akdeniz'den Kafkaslar'a terörle mücadeleden enerji arz güvenliğine kadar geniş bir alanda güçlü bir işbirliği sergiliyor.
HAZİRANDA GAZZE ZİYARETİ: Benim şu anki planımda haziran ayı içinde sadece Gazze'ye değil, Batı Şeria'ya da ziyaret gerçekleştirmek. Bu ziyareti önemsiyorum. Bunun Filistin uzlaşı sürecine katkı vermesini özellikle çok istiyorum. Temennim odur ki bu ziyaret ile bu sürece katkıda bulunmuş olalım.
20 MİLYAR DOLAR YETERLİ DEĞİL: Türkiye-ABD ilişkilerinin yansıra iki ülkenin ortak gündeminde yer alan güncel meseleler bölgesel ve küresel konulara dair görüş alış verişinde bulunduk. Türkiye ve ABD ikili ekonomik ve ticari ilişkilerini daha ileri bir düzeye yükseltme hedefini koyduk. 10 yıl önce 8 milyar dolar seviyesindeydik 20 milyar dolara ulaştık ancak bu yeterli değil. Türkiye ve ABD ikili ekonomik ve ticari ilişkilerini ileri taşırken yeni anlaşmalarla bunu güçlendirmemiz gerekiyor. Liderler olarak ortak iradeye sahip olduğumuzu teyit ettik.
IRAK'TA ŞEFFAF SEÇİM ÇAĞRISI: Irak önemli bir konumuzdu. Irak'ta seçimlerin şeffaf şekilde yapılmasının ve tüm siyasi grupların sürece katılmasının sağlanması önem arz ediyor. Irak'ta huzurlu ve istikrarlı bir dönemin başlaması ABD ile ortak arzumuz.


ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'sız Suriye için mutabakata vardılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN