Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Recep Akdağ Harvard'da ders verecek

Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dünyanın en prestijli üniversitelerinden Harvard'a akademisyen oluyor. Akdağ, ABD'de Türkiye'nin sağlıkta dönüşüm tecrübesini anlatacak

Giriş Tarihi: 17.5.2013 19:25
Türkiye'nin en uzun süre Sağlık Bakanlığı yapmış ismi Prof. Dr. Recep Akdağ Amerika yolcusu.

Miray Akdağ Uluç'un haberine göre; AK Parti Erzurum Milletvekili Akdağ, sonbahar döneminde Harvard Tıp Fakültesi öğrencilerine Türkiye'nin sağlık dönüşümünü anlatacak.

Akdağ, ''Harvard Üniversitesi sonbahar sömestrinde benden master dersleri için hocalık yapmamı talep etti. Harvard'ın halk sağlığı okulu dekanı, ki eski Meksika sağlık bakanıdır o benimle irtibat kurdu, birlikte çalışma arzusunu belirtti'' dedi.

'TÜRKİYE'NİN TECRÜBESİNİ ANLATACAĞIZ'

Eski Sağlık Bakanı Akdağ, sözlerine şöyle devam etti:

''Türkiye'nin sağlık alanında dönüşüm liderliğini, ekip kurma, takım oluşturma diğer paydaşlarla reformu gerçekleştirme gibi konuları alarak ülkenin tecrübesini anlatmış olacağız. En önemli konu herkesin sağlık hizmetine kavuşmasının sağlık politikasının ahlaki değeri olarak benimsenmesi.''

Bu arada Recep Akdağ, yabancı ülkelerin sağlık bakanlarından oluşan platformlara ve uluslarası toplantılara da katılıyor.

Eski bakanın en sık karşılaştığı soru ise, sağlık hizmetleri ile oy oranlarını artırmanın formülü.

'OY GELSİN DİYE YAPARSANIZ YANLIŞ'

Halkın kaliteli sağlık hizmetlerine kolay erişmesinin çok olumlu siyasi yansımaları olduğunu belirten Akdağ, ''Elbette bizim hükümetlerimizde de bu siyasi yansımalar oldu. Ama niyetinizi siyasi bir yansıma olsun, oy gelsin diye yaparsanız, başka yanlışlar yapabilirsiniz'' değerlendirmesinde bulundu.

Eski bakan önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Dünya Sağlık Örgütü toplantısında, "Sağlığa Hizmet Edenler" ödülünün sahibi olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Recep Akdağ Harvard'da ders verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN