Türkiye'nin en iyi haber sitesi

19 Mayıs'ı kutluyoruz

Giriş Tarihi: 19.5.2013 09:57 Güncelleme Tarihi: 19.5.2013 14:23
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 94. yıl dönümü kutlamaları kapsamında ilk olarak Atatürk anıtına çelenk konmasıyla yapıldı.

19 MAYIS COŞKUSU - TIKLAYIN

Anıt Park'ta ilk olarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı adına Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt çelenk koydu. Ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla tören sona erdi. Törene; AK Parti milletvekilleri Ahmet Yeni ve Çağatay Kılıç, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, öğrenciler, muharip gaziler ile vatandaşlar katıldı. Buradaki törenin ardından katılımcılar, Kurtuluş Yolu'ndaki gençlik koşusu ve akabinde Cumhuriyet Meydanı'nda yapılacak törenlere geçti.

BAKAN KILIÇ'TAN GENÇLERE TAVSİYELER

Suat Kılıç, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, 19 Mayıs 1919 tarihinin bir milleti tarih sahnesinden silmeye çalışanlara karşı topyekün bir başkaldırı, bir başlangıç ve yeniden doğuş anlamını taşıdığını vurguladı.

Kılıç, 'Çanakkale'nin değeri Sarıkamış'la, Sakarya'nın önemi Kocatepe'yle, Dumlupınar'la anlaşılabilir. 30 Ağustos'un, 23 Nisan'ın ve 29 Ekim'in önemi, 19 Mayıs'ta Samsun'a çıkan köhne gemideki yüreklerin bu ülke ve millete dair kurdukları hayaller yaşatıldıkça değer kazanır. Samsun'da, Havza'da, Amasya'da, Erzurum'da ve Sivas'ta gaz lambası altında alınan kararlarla bir milletin özgürlük ve bağımsızlık ateşi yeniden yakılmıştır.' dedi.

Ay yıldızlı bayrağın özgürce dalgalandığı bu toprakları vatan kılan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerin aziz hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğilip, şükranlarını sunduğunu ifade eden Kılıç; Atatürk'ün, en büyük eseri olarak gördüğü Cumhuriyeti, geleceğin teminatı olan gençlere emanet ettiğine dikkat çekti.

"İLK HEDEF ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIĞI KORUMAK"

Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: 'Bu emanetin yüklediği yüksek sorumluluğun her zaman bilincinde olacağınıza inancımız tamdır. Şanlı tarihimizden aldığınız güçle, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için görev sırası size geldiğinde, hiçbir fedakârlıktan kaçınmamalısınız. Cumhuriyetimizin ve kazanımlarının yılmaz sancaktarları olarak; tek vatan, tek devlet, tek bayrak ve tek millet düsturundan vazgeçmeden özgürlük ve bağımsızlığımızı korumak birinci göreviniz olmalıdır.

Şundan emin olun ki geçmişten daha özgür, daha bağımsız, daha güçlü bir Türkiye'yi bizden devralacaksınız. 2023, 2053 ve 2071 vizyonumuzu gerçekleştirecek nesiller olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalmasının yolunun bizi biz yapan tarihimizi, değerlerimizi özümsemekten; birlik, beraberlik, hoşgörü ve kardeşlik ruhunuzu koruyup güçlendirmekten geçtiğini unutmayın. Aziz Atatürk'ün size olan güvenini boşa çıkarmayacağımıza yürekten inanıyor, hepinizin bayramını kutluyorum.'

TANDOĞAN'DA OLACAKLAR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Atatürk'ün Samsun'a çıkışının millet olarak varlığımızı güçlendiren, umutları canlandıran, kaderimizi değiştiren, yolumuzu aydınlatan tarihi bir adım" olduğunu belirterek, "Bu yönüyle 19 Mayıs, Cumhuriyet tarihimizin miladıdır" dedi. Gül, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajında, "Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin birlik ve beraberliğinin, tüm unsurlarıyla bir arada yaşama ve ortak değerlerde kenetlenme iradesinin ortaya çıkardığı eşsiz bir eserdir" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da , 19 Mayıs mesajında, "Atatürk'ün bayramın yanı sıra Cumhuriyet'i de emanet ettiği gençler, korku imparatorluğunun zindanına, copuna, gazına rağmen, gururla teslim aldıkları ve sahiplendikleri emanete kararlılıkla sahip çıkıyorlar. 23 Nisan'da, 29 Ekim'de olduğu gibi gençlerimiz bu 19 Mayıs'ta da halkımızla kucaklaşarak hem bulundukları her yerde, hem de Ankara Tandoğan'da olacaklar" dedi.


TAKSİM'DE YÜRÜYÜŞ

Genç Kemalistler adlı grup, İstiklal Caddesi'nden kapalı olan Taksim Meydanı'na doğru yürüyüş yapacak. İstanbul polisi ise olası bir gerginliğe karşı üst düzey güvenlik önlemleri alarak bazı yolları trafiğe kapattı.


Kapatılan yolların alternatifleri ise şöyle: Kabataş'tan gelen akım İnönü Stadı yanından Kadırgalar Caddesi'ne yönlendirilecek. Barbaros Bulvarı'ndan Ortaköy'e dönüşler kapalı olduğundan akım Etiler Nispetiye caddesine yönlendirilecek, Ortaköy'den Bebek istikametine akım verilmeyecek gelen akım Muallim Naci Caddesi istikametine verilecek. Bostancı Meydandan Kızıltoprak ve Recep Peker Caddesinnden gelen tüm akımlar minübüs yoluna yönlendirilecek.

Kutlamaların bir diğer ise Ankara Sıhhiye Meydanı olacak. Çok sayıda siyasetçi ve sanatçının da yer alacağı kutlamalara İstanbul'dan 500'den fazla otobüs geldi. Meydanı'nda yapılacak olan kutlamalarda Türkiye Gençlik Birliği (TGB) de T.C maketleri ile yer alacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
19 Mayıs'ı kutluyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN