Geriye kaldı dört

Giriş Tarihi: 19.5.2013

Hatay Valisi Lekesiz Reyhanlı saldırısıyla ilgili 4 kişi daha yakalandığını belirterek "Halen firari olan 4 kişinin peşindeyiz" dedi. Bomba yüklü iddiasıyla aranan üçüncü araç Hatay'da bulundu

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, 51 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı ilçesinde yaşanan bombalı saldırılarla ilgili olarak basın açıklaması yaptı. Olayla ilgili operasyonların sürdüğünüğü belirten Lekesiz, "17 Mayıs Cuma günü, akşam saatlerinden itibaren olayın asli faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz firari S.E, Y.B, M.K. ve M.G. isimli 4 zanlı daha ele geçirilmiştir" diye konuştu.

ÜÇÜNCÜ ARAÇ BULUNDU
Olayla ilgili olarak halen gözaltında bulunan M.G, E.Ö, E.A. ve A.E'nin ise dün mahkemeye çıkarıldığını, M.G, E.Ö. ve A.E'nin tutuklandığını bildirdi. E.A'nın ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını ifade eden Lekesiz, şöyle konuştu: "Şu ana kadar olayla ilgili gözaltına alınan kişi sayısı 17'dir. Bunlardan 7'si tutuklanarak cezaevine konmuştur. Gözaltında olup henüz mahkemeye çıkarılmayan kişi sayısı 5'tir. Halen aranmakta olan, olayla ilgili doğrudan veya dolaylı olarak aranan kişi sayısı 4'tür. Bombaları nereden aldıkları, nerelerde muhafaza ettikleri, araçlara bunları nerelerde montajını yaptıkları, nerelerde sakladıkları gibi tüm bilgiler güçlü ve tarafımızca bilinmektedir. Olayın aslı faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz D.Ö. başta olmak üzere halen aranmakta olan 4 kişiyi bilmeden de saklamanın, korumanın 'silahlı terör örgütüne üye olanlara yardım ve yataklık suçunu' teşkil ettiğini bir kez daha belirtmek isterim." Reyhanlı saldırılarının ardından bomba yüklü olduğu iddia edilen üçüncü araç Hatay'ın Harbiye semtinde terk edilmiş olarak bulundu. Polis aracın benzer saldırılarda kullanılabileceği uyarısında bulunmuştu. Araçta yapılan incelemede bomba izine rastlanmadı ama şüphelilerin parmak izleri tespit edildi. Aracın en son Adana'da MOBESE kameralarına yakalandığı belirtilmişti. Aracı saldırının asıl faillerinden olduğu iddia edilen Nasır E.'nin olay öncesi kullandığı iddia ediliyordu. Aracı Nasır E.'nin kullandığına ilişkin MOBESE kayıtlarının olduğu, tutukluların da ifadelerinde bu yönde bilgiler olduğu belirtiliyor. Nasır E.'nin Suriye'ye kaçmadan önce aracı terk ettiği bildiriliyor.

REYHANLI'DA GERGİNLİK
Bazı sivil toplum kuruluşları ile siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu grup, Reyhanlı'daki bombalı saldırıları protesto etmek amacıyla ilçe merkezinde toplandı. Polis, aralarında CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl'ün de bulunduğu gruba izin vermedi. Grup ara sokaklardan ilk patlamanın olduğu belediye binasına gitti. Daha sonra slogan atarak ikinci patlamanın olduğu yere gelen eylemcilerden bazıları polise taş attı. Güvenlik güçleri, dağılmaları yönündeki uyarılara uymayan kalabalığa müdahale etti. Polis, 4 kişiyi gözaltına aldı. Bu arada, atılan taşlar nedeniyle 7 polis hafif yaralandı. Ankara'da da Reyhanlı'da yaşanan saldırıyı protesto etmek isteyen Halkevleri'ne müdahale etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geriye kaldı dört
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN