Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polis katili ifade verdi

Giriş Tarihi: 20.5.2013 09:16 Güncelleme Tarihi: 20.5.2013 09:18

İstanbul'da Gaziosmanpaşa Adliyesi'ne göreve giderken Erzurumlu 32 yaşındaki polis memuru Mücahit Daştan'ı şehit eden ve üç vatandaşı yaralayan DHKP-C'li terörist Nurgül Acar, zırhlı araçla getirildiği Erzurum Adliyesinde hakkındaki suçlamalarla ilgili ifade verdi.

Acar'ın hakkında Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesi, 'Terör Örgütü Üyesi' suçundan tutuklama kararı verdi. Acar, duruşma sonrası tekrar zırhlı araçla tutuklu kaldığı İstanbul Metris Cezaevi'ne gönderildi.

Polis memuru Mücahit Daştan'ı şehit eden DHKP-C'li terörist Nurgül Acar, 'Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs', 'adam öldürmek' ve 'örgüt üyeliği' suçlarından tutuklanarak Metris Cezaevine konmuştu. Trabzon'da 19 Nisan 2008 günü Erdoğdu Mahallesi Soğuksu Caddesi üzerinde ' ölümleri durdurun' ,'Şehitlerimizi anıyoruz', 'Umudu Selamlıyoruz' başlıklı bildiri dağıtırken 4 arkadaşıyla birlikte linçten son anda kurtarılan, Türkiye'nin değişik şehirlerinde katıldığı eylemler nedeniyle 'profesyonel eylemci' unvanını alan DHK-C'li Nurgül Acar, hakkında 'Terör Örgütü'nün Propagandası' yapmak suçundan hazırlanan iddianame ile Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmış ve yakalama kararı çıkarılmıştı.

'DURUŞMALARA KATILMAK İSTEMİYORUM'

Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifade veren DHKP-C'li Nurgül Acar, şunları söyledi:

'Bazı demokratik eylemler iddianamede suç olarak gösterilmiştir. Bunların hepsi yasal çerçevede düzenlenmiş eylemlerdir. Temel Haklar Derneği legal bir dernektir. Bu dernekte ülke gündemine yönelik düzenlediğimiz kampanyalar oluyordu. Afiş, dergi ve bildirilerle bu kampanyaların halka ulaştırılmasını sağlıyorduk. İstanbul'da hakkımda devam eden dava var. Ancak, henüz iddianamesi hazırlanmadı. Bu dosyanın İstanbul'daki dosya ile birleştirilmesini istiyorum. Duruşmalara katılmak istemiyorum. Tahliyemi ve tutuksuz yargılanmayı talep ediyorum' dedi.

TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ SUÇUNDAN YARGILANACAK

Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Silahlı Terör Örgütü Üyesi' suçundan tutuklanan DHKP-C'li Nurgül Acar hakkında TCK 314-2 maddesi kapsamında 10 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Mahkeme DHKP-C'li Acar'ın duruşmalardan vareste tutulmasına ve dosyanın birleştirilmesi hususunda görüş sorulmasına karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polis katili ifade verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN